Bambu Studio - en to ja translation catalogue (2784 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
ja: 
    
    Would you like to redirect to the webpage to give a rating?

en: 
    Do you want to rewrite it?
ja: 
    リライトしますか？

en:  (Fixed)
ja: （固定）

en:  (Moving)
ja:  (移動中)

en:  (Repair)
ja:  (修復)

en:  Click here to install it.
ja: こちらでインストールします。

en:  can not be opened
ja:  cannot be opened

en:  invalid brim ears
ja: 不適切なブリム

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
ja: 除外領域 に近すぎるので、衝突の可能性があります。

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ja: が除外領域に近すぎます。衝突の可能性があります。

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
ja: 他のオブジェクト に近すぎるので、衝突の可能性があります

en: "Bambu" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
ja: 「Bambu」または「Generic」はカスタムフィラメントの販売者名として使用できません。

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
ja[0]: %1$dのオブジェクトは色が付いています

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
ja[0]: %1$dのエラーを修復しました

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
ja[0]: %1$dの非多様体エッジがあります

en: %1% Preset
ja: %1% プリセット

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
ja: %1% のインフィル パターンは 100%% の密度をサポートしません。

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ja: %1% は除外エリアに近すぎます。造形時に衝突の可能性があります。

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
ja: %1% は他のオブジェクトと近すぎるため、衝突の可能性があります。

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
ja: %1% は高すぎます、衝突の可能性があります。

en: %1% was replaced with %2%
ja: %1% は %2% に置き換えられました

en: %d triangles
ja: %d 個の三角形

en: %s
    Do you want to continue?
ja: %s
    続行しますか？

en: %s Update
ja: %s 更新

en: %s can't be percentage
ja: %s をパーセンテージにすることはできません

en: %s does not support %s
ja: %s は %s をサポートしていません

en: %s error
ja: %s エラー

en: %s has a warning
ja: %s 警告

en: %s has encountered an error
ja: %s エラー

en: %s info
ja: %s 情報

en: %s information
ja: %s 情報

en: %s warning
ja: %s 警告

en: &About %s
ja: %s について

en: &File
ja: ファイル

en: &Help
ja: ヘルプ

en: &Open G-code
ja: G-codeを開く

en: &Quit
ja: 終了

en: &View
ja: 表示

en: (Moving)
ja: (移動中)

en: (Undefined)
ja: (未定義)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
ja: ）。造形可能領域外へ移動してしまうことを防ぎます。

en: + Add Preset
ja: + プリセットを追加

en: 0 means auto spacing.
ja: 0で自動スペース調整

en: 100%
ja: 100％

en: 1000 (unlimited)
ja: 1000 (無制限)

en: 3D Honeycomb
ja: 3D ハニカム

en: 3D Mouse disconnected.
ja: 3D Mouseが切断されました。

en: 3D Settings
ja: 3D設定

en: 3Dconnexion settings
ja: 3Dconnexion設定

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
ja: G-codeはプレートの境界を超えています。

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
ja: A config exists with the same name: %s. Do you want to override it?

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
ja: A file exists with the same name: %s. Do you want to override it?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
ja: ブリムを取り外しやすくする為、一番内側のブリムラインをモデルと少し距離を設けます。

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
ja: 新しいプラグイン (%s) が発見しました、インストールしますか？

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
ja: 新しい構成パッケージが利用できます。インストールしますか？

en: A new version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
ja: テストモデルが造形されます。キャリブレーションを実行する前に、ビルドプレート上のものを除去し、ヒートベッドの上に戻してください。

en: AMS Materials Setting
ja: AMS素材設定

en: AMS Settings
ja: AMS 設定

en: AMS Slots
ja: AMSスロット

en: AMS filament backup
ja: AMSフィラメントバックアップ

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
ja: AMSフィラメントバックアップは有効化されていません。AMS設定から変更してください。

en: AMS filaments
ja: AMSフィラメント

en: AMS slot used for this filament
ja: AMSスロット

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
ja: 使用中のフィラメントが切れた時に、同じ属性のフィラメントに切り替えます

en: API Key / Password
ja: APIキー/パスワード

en: API key
ja: APIキー

en: Abnormal print file data. Please slice again
ja: ファイルに異常があります、もう一度スライスしてください

en: Abnormal print file data. Please slice again.
ja: 異常な造形データ: 再度スライスしてください。

en: About %s
ja: %s について

en: About this calibration
ja: このキャリブレーションについて

en: Acceleration
ja: 加速度

en: Acceleration limitation
ja: 加速制限

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
ja: 1層目の造形加速度です。遅くするとプレートとの接着を向上させることができます

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
ja: Acceleration of inner walls. 0 means normal printing acceleration.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
ja: 外壁の加速度：低い値では品質を向上させることができます。

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
ja: スパースインフィルの加速度です。パーセント指定の場合（例.100%）、通常造形の加速度から算出されます。

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
ja: トップ面のインフィル加速度です。遅くすると表面の仕上がりが向上させることができます

en: Accept
ja: 承諾

en: Access Code
ja: アクセスコード

en: Access violation
ja: アクセス違反

en: Accessory
ja: アクセサリー

en: Accurate
ja: 精密

en: Activate air filtration
ja: エアフィルター有効化

en: Activate for better air filtration
ja: エアフィルターを有効にします。

en: Adaptive
ja: アダプティブ

en: Adaptive Cubic
ja: アダプティブ キュービック

en: Add
ja: 追加

en: Add Custom G-code
ja: カスタムG-codeを追加

en: Add Custom Template
ja: カスタムテンプレートを追加

en: Add Filament Preset under this filament
ja: このフィラメントにプリセットを追加

en: Add File
ja: ファイルを追加

en: Add Models
ja: モデルを追加

en: Add Modifier
ja: モディファイアの追加

en: Add Pause
ja: 一時停止を追加

en: Add Preset
ja: プリセットを追加

en: Add Primitive
ja: プリミティブを追加

en: Add a brim ear
ja: ブリムを追加

en: Add connector
ja: コネクタを追加

en: Add connector to selection
ja: 選択個所にコネクタを追加

en: Add connectors
ja: コネクタの追加

en: Add detail
ja: 詳細を追加

en: Add line number
ja: 行番号を追加

en: Add modifier
ja: モディファイアを追加

en: Add negative part
ja: マイナスパーツを追加

en: Add one filament
ja: フィラメントを追加

en: Add part
ja: パーツを追加

en: Add plate
ja: プレートを追加

en: Add preset for new printer
ja: 新しいプリンターにプリセットを追加

en: Add settings
ja: 設定を追加

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
ja: 傾斜面にソリッドインフィルを追加

en: Add support blocker
ja: サポートを追加

en: Add support enforcer
ja: サポート補強を追加

en: Add the speed transition between discontinuity area.
ja: 不連続エリア間で速度をスムーズに変化させます。

en: Add/Remove filaments
ja: フィラメントを追加/削除

en: Add/Remove materials
ja: 素材を追加/削除

en: Add/Remove presets
ja: プリセットの追加/削除

en: Additional process preset
ja: 他のプリセット

en: Address
ja: アドレス

en: Adjust section view
ja: 断面を調整

en: Advance
ja: 高度な設定

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: After cut
ja: カット後

en: After using Flow Dynamics Calibration, there might still be some extrusion issues, such as:
    1. Over-Extrusion: Excess material on your printed object, forming blobs or zits, or the layers seem thicker than expected and not uniform.
    2. Under-Extrusion: Very thin layers, weak infill strength, or gaps in the top layer of the model, even when printing slowly.
    3. Poor Surface Quality: The surface of your prints seems rough or uneven.
    4. Weak Structural Integrity: Prints break easily or don't seem as sturdy as they should be.
ja: フローダイナミクスキャリブレーションを使用した後でも、以下のような押出しの問題が発生することがあります：
    1. 過剰な押出し：印刷物に余分な材料が付き、ブロブやシット（小さな突起）が形成される、または層が予想よりも厚く、均一でない。
    2. 押出し不足：造形速度を落としても、薄すぎる層、弱いインフィル強度、モデルのトップ層に隙間ができる。
    3. 表面品質の低下：印刷物の表面が粗い、または不均一に見える。
    4. 構造的な弱さ：印刷物が簡単に壊れる、または期待されるほど丈夫に見えない。

en: Air Printing Detection
ja: 空造形検知

en: Align to Y axis
ja: Y軸に合わせる

en: Aligned
ja: 整列

en: Aligned Rectilinear
ja: 整列直線

en: All
ja: すべて

en: All Files
ja: 全ファイル

en: All changes will be discarded.
ja: 変更内容は保存されません

en: All changes will not be saved
ja: 変更は保存されません。

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
ja: カスタム販売者名またはシリアルにスペースしか入力されていません。

en: All objects will be removed, continue?
ja: すべてのオブジェクトが削除されます。続行しますか?

en: All solid layer
ja: 全てのソリッド積層

en: All the filament presets belong to this filament would be deleted. 
    If you are using this filament on your printer, please reset the filament information for that slot.
ja: このフィラメントに属する全てのフィラメントプリセットが削除されます。 
    プリンター上でこのフィラメントを使用している場合は、当該スロットのフィラメント情報をリセットしてください。

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
ja: 選択したオブジェクトはロックされたプレートにあるため、自動レイアウトできません

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
ja: 選択したオブジェクトはロックされたプレートにあるため、自動向き調整できません。

en: All walls
ja: すべての壁

en: Allow multiple materials on same plate
ja: 一つのプレートに複数の材料を使用可能

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
ja: %1%で選択した面だけをペイントする

en: Along X axis
ja: X軸方向

en: Along Y axis
ja: Y軸方向

en: Along Z axis
ja: Z軸方向

en: Always show shells in preview
ja: 常にプレビューにシェルを表示

en: Always show shells or not in preview view tab.If change value,you should reslice.
ja: プレビュービュータブで常にシェルを表示するかどうかを設定します。設定を変更した場合、再スライスが必要です。

en: Ams Status
ja: AMS Status

en: An error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
ja: An error occurred. System memory may not be enough or it may be a program bug.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
ja: 重要な更新が検出されたため、造形を続ける前に実行してください。今すぐ更新しますか？

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
ja: プレートの境界を越えるか、高さ制限を超えるオブジェクトがあります、ご確認ください

en: An object is layed over the boundary of plate.
ja: プレートの境界を超えるオブジェクトがあります

en: And it is valid when importing an stl with at least two meshes.
ja: 2つ以上のメッシュを含むstlのインポート時のみ有効です。

en: And it is valid when there are at least two parts in object or stl has at least two meshes.
ja: 2以上のパーツを含むオブジェクト、または2つ以上のメッシュを含むstlにのみ有効です。

en: Angle
ja: 角度

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
ja: スパース インフィル パターンの角度です

en: Another export job is running.
ja: エクスポート中です

en: Another virtual camera is running.
    Bambu Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
ja: 別のバーチャルカメラを作動しています為、もう一個が起動できません。
    このバーチャルカメラを停止しますか？

en: Append
ja: 追加

en: Application is closing
ja: アプリケーションを終了中…

en: Apply
ja: 適用

en: Apply scarf joints only to smooth perimeters where traditional seams do not conceal the seams at sharp corners effectively.
ja: 従来のシームが鋭角コーナーで効果的に隠せない場合に、滑らかな周囲部分にのみスカーフジョイントを適用します。

en: Arc fitting
ja: 曲線フィッティング

en: Archimedean Chords
ja: アルキメデス螺旋

en: Are you sure to %1% the selected preset?
ja: 選択したプリセットを %1% しますか?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
ja: 現在のキャリブレーションをキャンセルしてホームページに戻りますか？

en: Are you sure to delete the selected preset?
ja: 選択したプリセットを削除しますか？

en: Are you sure to delete the selected preset? 
    If the preset corresponds to a filament currently in use on your printer, please reset the filament information for that slot.
ja: 本当にこのプリセットを削除してよろしいですか？
    プリセットが現在プリンターで使用中のフィラメントに対応している場合、そのスロットのフィラメント情報をリセットしてください。

en: Are you sure you want to clear the filament information?
ja: 本当にフィラメント情報のクリアを実行しますか？

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
ja: 更新してもよろしいでしょうか?約 10 分ほどかかります。更新中に、プリンターの電源を切らないでください。

en: Arrange
ja: レイアウト

en: Arrange all objects
ja: 全てをレイアウト

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
ja: レイアウトは失敗しました、ジオメトリーを処理するのに異常がありました

en: Arrange objects on selected plates
ja: 選択したプレートをレイアウト

en: Arrange options
ja: レイアウト設定

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
ja: 一つのベッドに収まらないため、下記のオブジェクトを外しました:
    %s

en: Arranging
ja: レイアウト中

en: Arranging canceled.
ja: レイアウトを取り消しました

en: Arranging done.
ja: レイアウト完了

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
ja: レイアウトは完了しましたが、一部レイアウトできないオブジェクトがあります。スペースを調整してください。

en: Arrow Down
ja: ↓

en: Arrow Left
ja: ←

en: Arrow Right
ja: →

en: Arrow Up
ja: ↑

en: Asia-Pacific
ja: アジア太平洋地域

en: Assemble
ja: 組立てる

en: Assemble Control
ja: 組立て

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
ja: 選択したオブジェクトを一つオブジェクトに組み立てます（複数パーツ）

en: Assemble the selected objects to an object with single part
ja: 選択したオブジェクトを一つオブジェクトに組み立てます（単パーツ）

en: Assembly
ja: アセンブリ

en: Assembly Guide
ja: アセンブリガイド

en: Assembly Info
ja: アセンブリ情報

en: Assembly Return
ja: 戻る

en: Assembly View
ja: 組立て

en: Assign the part to the other side
ja: 反対側に割り付け

en: Associate .3mf files to Bambu Studio
ja: .3mfファイルをBambu Studioに関連付ける

en: Associate .step/.stp files to Bambu Studio
ja: .step/.stp.stlファイルをBambu Studioに関連付ける

en: Associate .stl files to Bambu Studio
ja: .stlファイルをBambu Studioに関連付ける

en: Associate Files To Bambu Studio
ja: ファイルのBambu Studioへの関連付け

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
ja: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating (4 or 5 stars).

en: Attention!
ja: 注意！

en: Author
ja: 作成者

en: Authorization Type
ja: 認証タイプ

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Brim
ja: オートブリム

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes Bambu Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
ja: 自動流量キャリブレーションは、Bambu Labのマイクロ・ライダー技術を利用してキャリブレーションパターンを直接測定します。しかし、この方法の効果と精度は、特定の種類の材料によって影響を受ける可能性がありますのでご注意ください。特に、透明または半透明のフィラメント、きらめく粒子を含むフィラメント、高反射仕上げのフィラメントは、このキャリブレーションに適していない場合があり、望ましくない結果を生じる可能性があります。
    
    キャリブレーション結果は、測定毎やフィラメント毎に異なる場合があります。このキャリブレーションの精度と互換性は、ファームウェアの更新を通じて引き続き改善されています。
    
    注意：流量キャリブレーションは高度なプロセスであり、その目的と影響を十分に理解している人のみが実行するべきです。不適切な使用は、印刷物の品質低下やプリンターの損傷を招く可能性があります。実行する前に、手順を慎重に読み、理解してください。

en: Auto Orientation options
ja: 向き調整オプション

en: Auto Rotate
ja: 自動回転

en: Auto Segment
ja: 自動分割

en: Auto bed leveling
ja: 自動ベッドレベリング

en: Auto check for system presets updates
ja: システムプリセット更新の自動チェック

en: Auto orient
ja: 自動向き調整

en: Auto orient the object to improve print quality.
ja: オブジェクトの向きを自動的に調整する

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
ja: 選択した或いは全てのオブジェクトの向きを自動調整します。

en: Auto orientation
ja: 自動向き調整

en: Auto plate type
ja: 自動プレートタイプ

en: Auto rotate for arrangement
ja: 自動回転

en: Auto support threshold angle:
ja: 自動サポート角度閾値

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
ja: ユーザープリセットの自動同期 (プリンター/フィラメント/プロセス)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
ja: 自動レイアウト
    自動レイアウトでプレートを最大限利用できます。

en: Auto-Backup
ja: 自動バックアップ

en: Auto-Calc
ja: 自動計算

en: Auto-Calibration
ja:  自動キャリブレーション

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
ja: 自動向き調整
    自動向き調整で最適な向きをワンクリックで実現できます。

en: Auto-generate points
ja: 自動ポイント生成

en: Auto-record Monitoring
ja: 自動録画モニタリング

en: Auto-recovery from step loss
ja: 自動回復

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
ja: 複数層のスパース インフィルをまとめて造形し、時間短縮に効きます。壁面はこの設定に影響されません

en: Aux
ja: 補助

en: Auxiliary part cooling fan
ja: パーツ補助冷却ファン

en: Avoid crossing wall
ja: 壁を横切る移動を回避

en: Avoid crossing wall - Max detour length
ja: 最大迂回距離

en: Avoid extrusion calibration region
ja: 押出しキャリブレーション領域を避ける

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
ja: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping?

en: Back
ja: 背面

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
ja: 突然のクラッシュからの回復のため、定期的にプロジェクトをバックアップします。

en: Balanced
ja: バランス

en: Bamabu Engineering Plate
ja: Bambu エンジニアリングプレート

en: Bamabu Smooth PEI Plate
ja: Bambu スムーズPEIプレート

en: Bamabu Textured PEI Plate
ja: Bambu テクスチャードPEIプレート

en: Bambu Cool Plate
ja: Bambu 常温プレート

en: Bambu Cool Plate SuperTack
ja: 常温プレート SuperTack

en: Bambu Studio GUI initialization failed
ja: GUI初期化に失敗した

en: Bambu Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
ja: Bambu StudioはUltimaker製のCuraも参考しています

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
ja: Bambu StudioはPrusa Research社のPrusaSlicerをベースとして開発され、Alessandro RanellucciさんのSlic3rとRepRapを特別に感謝します。

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
ja: Bambu StudioはPrusaResearch製のPrusaSlicerとMerill製のSuperSlicerに基づいて作られています。

en: Bambu Studio is licensed under
ja: Bambu Studioのライセンス

en: BambuStudio got an unhandled exception: %1%
ja: 異常がありました: %1%

en: BambuStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
ja: エラーが発生しました、Bambu Studioを再開してください。(Localization)

en: BambuStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
ja: メモリの割り当てに異常がありました、間も無く終了いたします。弊社サポートチームへご連絡ください。

en: Base pattern
ja: 基本パターン

en: Base pattern spacing
ja: 基本パターン間隔

en: Basic Info
ja: 基本情報

en: Basic Information
ja: 基本情報

en: Basic information
ja: 基本情報

en: Batch manage files.
ja: ファイルのバッチ処理

en: Bed
ja: ベッド

en: Bed Leveling
ja: ベッドレベリング

en: Bed Shape
ja: ベッド形状

en: Bed Temperature
ja: ベッド温度

en: Bed Type
ja: プレート

en: Bed adhension
ja: ベッド接着

en: Bed custom model
ja: カスタムベッドモデル

en: Bed custom texture
ja: カスタムベッドテクスチャ

en: Bed exclude area
ja: 除外領域

en: Bed leveling
ja: ベッドレベリング

en: Bed temperature
ja: ベッド温度

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
ja: スムーズPEIプレート/高温プレート装着時のベッド温度です。値が0の場合、このフィラメントがスムーズPEIプレート/高温プレートに使用できないことを示します。

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ja: テクスチャードPEIプレート装着時のベッド温度です。値が0の場合、このフィラメントがテクスチャードPEIプレートに使用できないことを示します。

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: エンジニアリングプレート装着時のベッド温度です。値が0の場合、このフィラメントがエンジニアリングプレートに使用できないことを示します。

en: Bed type
ja: プレート

en: Bed types supported by the printer
ja: 適応ベッド種類

en: Before layer change G-code
ja: 積層変更前のG-code

en: Best object position
ja: 最適なオブジェクト位置

en: Beta Version
ja: ベータ版

en: Between Object Gcode
ja: オブジェクト間のG-code

en: Bill of Materials
ja: 部品表

en: Bind with Access Code
ja: アクセスコードと紐付け

en: Bind with Pin Code
ja: PINコードと紐付け

en: Block seam
ja: ブロック継ぎ目

en: Block supports
ja: サポートをブロックする

en: Bottom
ja: 底面

en: Bottom View
ja: 底面

en: Bottom Z distance
ja: 底面とのZ間隔

en: Bottom interface layers
ja: 底部接触面層数

en: Bottom interface spacing
ja: 底部接触面間隔

en: Bottom shell layers
ja: 底面層数

en: Bottom shell thickness
ja: 底面厚さ

en: Bottom surface
ja: 底面

en: Bottom surface pattern
ja: 底面パターン

en: Bottom:
ja: ボトム:

en: Brass
ja: 真鍮

en: Bridge
ja: ブリッジ

en: Bridge direction
ja: ブリッジ方向

en: Bridge flow
ja: ブリッジ流量

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
ja: ブリッジ角度。値が0の場合は自動計算となります。0°を使用したい場合は180を入力していください。

en: Brim
ja: ブリム

en: Brim Ears
ja: ブリム

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
ja: 接着力を高めるには？
    ブリムを活用してください。

en: Brim type
ja: ブリムタイプ

en: Brim width
ja: ブリム幅

en: Brim-object gap
ja: ブリムとオブジェクトの間隔

en: Bring All to Front
ja: すべてを前面に

en: Browse
ja: 閲覧

en: Brush
ja: ブラシ

en: Brush shape
ja: ブラシタイプ

en: Brush size
ja: サイズ

en: Bucket fill
ja: 塗りつぶしバッチ処理

en: Bulge
ja: 膨らみ

en: Busy
ja: ビジー状態

en: By Layer
ja: 積層順

en: By Object
ja: オブジェクト順

en: By default, Liveview will pause after 15 minutes of inactivity on the computer. Check this box to disable this feature during printing.
ja: デフォルトではコンピューターを15分操作しないとライブビューは一時停止されます。このチェックボックスをオンにするとこのタイマーを無効化します。

en: By layer
ja: 積層順

en: By object
ja: オブジェクト順

en: CANCELED
ja: 取消し済

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
ja: CF/GF filaments are hard and brittle, so they can easily break or get stuck in an AMS; please use with caution.

en: COMPLETED
ja: 完了

en: CRC check failed
ja: CRC検査失敗

en: Calibrate
ja: キャリブレート

en: Calibrating
ja: キャリブレーション中

en: Calibrating Micro Lidar
ja: ライダー キャリブレーション

en: Calibrating extrusion
ja: 押出キャリブレーション

en: Calibrating extrusion flow
ja: 押出流量キャリブレーション

en: Calibrating... %d%%
ja: キャリブレーション中...%d%%

en: Calibration
ja: キャリブレーション

en: Calibration Flow
ja: キャリブレーション項目

en: Calibration Type
ja: キャリブレーションタイプ

en: Calibration completed
ja: キャリブレーション完了

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
ja: キャリブレーションが完了しました。下の写真のように、最も均一な押出ラインを確認し、関連する係数Kを入力してください。

en: Calibration help
ja: キャリブレーションのヘルプ

en: Calibration not supported
ja: キャリブレーション未サポート

en: Calibration program
ja: キャリブレーション項目

en: Calibration step selection
ja: キャリブレーション項目を選択

en: Calibration1
ja: キャリブレーション1

en: Calibration2
ja: キャリブレーション2

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera Angle - Left side
ja: 左側

en: Camera Angle - Right side
ja: 右側

en: Camera Setting
ja: カメラ設定

en: Camera view - Behind
ja: 背面

en: Camera view - Bottom
ja: 底面

en: Camera view - Default
ja: デフォルト

en: Camera view - Front
ja: 正面

en: Camera view - Top
ja: トップ

en: Can not add models when in preview mode!
ja: プレビューモードではモデルを追加できません

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
ja: 温度差が大きいフィラメントを一緒に造形することができません。ノズル詰まりや損傷する可能性があります

en: Can't apply when process preview.
ja: 処理プレビュー時には適用できません。

en: Can't find Pin Code?
ja: PINコードがわかりませんか?

en: Can't find my devices?
ja: デバイスが見つからない？

en: Can't find my printer model
ja: 私のプリンタが見付かりません

en: Can't find vendor I want
ja: 目的の販売者が見付かりません

en: Cancel
ja: 取消し

en: Cancel a feature until exit
ja: 選択を取り消す

en: Cancel print
ja: 造形を取消し

en: Cancel upload
ja: アップロードを取消し

en: Cancelled
ja: 取消し済

en: Cancelling
ja: キャンセル中

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
ja: フィラメント情報を読み取れません: フィラメントがロードされていません。一度	フィラメントをアンロードしてから再試行していください。

en: Cannot send the print job for empty plate
ja: 空プレートがある為、送信できません

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
ja: ファームウェアを更新する必要がある為、造形タスクを送信できません

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
ja: ファームウェアが更新中の為、造形タスクを送信できません

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
ja: アップデート中では造形タスクを送信できません

en: Capabilities
ja: 能力

en: Center
ja: センター

en: Center of circle
ja: 円の中央

en: Center of edge
ja: エッジの中央

en: Chamber temperature
ja: チャンバー温度

en: Change Filament
ja: フィラメントを変更

en: Change filament
ja: フィラメントを変更

en: Change filament G-code
ja: フィラメント変更G-code

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
ja: これらの設定を変更しますか？
    はい - 変更して、スパイラルモードを有効にします
    いいえ - 変更せず、スパイラルモードを有効しません

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
ja: これらの設定を自動的に変更しますか? 
    はい - 自動的に変更します
    いいえ - 変更しません

en: Change type
ja: 変更タイプ

en: Changing application language
ja: 言語を変更

en: Changing filament
ja: フィラメントを交換

en: Changing the region will log out your account.
ja: 地域を変更すると、サインアウトする必要があります。

en: Check Assistant
ja: アシスタントを確認

en: Check filament location
ja: フィラメント位置を確認

en: Check for Presets Update
ja: プリセット更新を確認

en: Check for Update
ja: 更新を確認

en: Check the current status of the bambu server by clicking on the link above.
ja: 上記リンクをクリックして、bambuサーバーの現在の状態を確認してください。

en: Check the reason
ja: 理由を確認

en: Checking extruder temperature
ja: 押出機温度を確認

en: Checking support necessity
ja: サポートの必要性を確認

en: Chinese Mainland
ja: 中国本土

en: Choose Download Directory
ja: ダウンロードフォルドを選択

en: Choose SLA archive:
ja: SLAアーカイブを選択:

en: Choose SVG file for emboss:
ja: エンボスするSVGファイルを選択

en: Choose a directory
ja: フォルダを選択

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
ja: ベッドテクスチャをインポート(PNG/SVG)

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filaments.
ja: AMSスロットを選択し「ロード」または「アンロード」ボタンを押すとフィラメントが自動的にロード／アンロードされます。

en: Choose an STL file to import bed model from:
ja: STLファイル（ベッドモデル）をインポート

en: Choose an STL file to import bed shape from:
ja: STLファイル（ベッドシェープ）をインポート

en: Choose filament
ja: フィラメントを選択

en: Choose files
ja: ファイルを選択

en: Choose one file (3mf):
ja: ファイルを選択 (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
ja: ファイルを選択 (.gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
ja: ファイルを選択 (3mf/step/stl/svg/obj/amf)

en: Choose part type
ja: パーツタイプを選択

en: Circle
ja: 円形

en: Circular
ja: 円形

en: Classic
ja: クラシック

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
ja: クラシックでは従来通りの壁面を生成しますが、Arachneでは押出線幅が可変になります。

en: Cleaning nozzle tip
ja: ノズル先端をクリーニング

en: Clear
ja: クリア

en: Clear my choice on the unsaved presets.
ja: 未保存のプリセットから変更をクリア

en: Clear my choice on the unsaved projects.
ja: 未保存プロジェクトの選択をクリア

en: Click OK to update the Network plug-in when Bambu Studio launches next time.
ja: OK をクリックすると、次回 Bambu Studio を起動したときにネットワークプラグインが更新されます。

en: Click the icon to edit color painting of the object
ja: オブジェクトに色塗りをします

en: Click the icon to edit support painting of the object
ja: オブジェクトのサポートを編集します

en: Click the icon to reset all settings of the object
ja: オブジェクトへの編集をリセットします

en: Click the icon to shift this object to the bed
ja: このオブジェクトをベッド上に配置します

en: Click the icon to toggle printable property of the object
ja: オブジェクトの造形属性を切り替えます

en: Click the right mouse button to display the full text.
ja: マウスを右クリックして全文を表示します

en: Click to download new version in default browser: %s
ja: 新バージョンをダウンロードするにはクリックしてください: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
ja: クリックして値をリセットします

en: Click to edit preset
ja: プリセットを編集

en: Click to pick filament color
ja: フィラメントの色を選択

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
ja: 全ての変更をリセットします

en: Click to reset current value and attach to the global value.
ja: 現在値をデフォルト値に戻します

en: Click to select AMS slot manually
ja: AMS スロットを手動で選択

en: Clone
ja: 複製

en: Clone copies of selections
ja: 選択したオブジェクトを複製

en: Clone selected
ja: 選択したオブジェクトを複製

en: Close
ja: 閉じる

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
ja: 1層目を造形時に全てのファンをオフにします。ベッドとの接着性を高めます

en: Close holes
ja: 穴を閉じる

en: Closing Application while some presets are modified.
ja: プリセットが変更されたが終了します

en: Cloud Slicing...
ja: クラウドにてスライス中

en: Cloud service connection failed. Please try again.
ja: クラウドサービス接続できませんでした、もう一度お試しください

en: Collapse/Expand the sidebar
ja: サイドバーを展開/隠す

en: Color
ja: 色

en: Color Painting
ja: 色塗り

en: Color Scheme
ja: 配色スキーム

en: Color change
ja: 色変更

en: Color match
ja: カラーマッチ

en: Color painting
ja: 色塗り

en: Colour
ja: 色

en: Comfirm Save As
ja: Confirm Save As

en: Common
ja: 共通

en: Compare presets
ja: プリセットを比較

en: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in minimal layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in minimal layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in slightly visible layer lines, but shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in slightly visible layer lines but shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height, and results in almost negligible layer lines, and slightly shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a slightly bigger layer height. This results in almost negligible layer lines and slightly longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost invisible layer lines and higher printing quality, but shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost invisible layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost invisible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in almost invisible layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in minimal layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has a smaller layer lines, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in minimal layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in much higher printing quality, but a much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.2 mm nozzle, it has lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in much higher print quality but a much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but slightly shorter printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but slightly shorter print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost negligible layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in almost negligible layer lines and longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in almost negligible layer lines and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in almost negligible layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in almost negligible layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. So, it results in less apparent layer lines and much higher printing quality, but much longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has a smaller layer height, lower speeds and acceleration, and the sparse infill pattern is Gyroid. This results in less apparent layer lines and much higher print quality but much longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.4 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. This results in higher print strength but more filament consumption and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in more apparent layer lines and lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in more apparent layer lines and lower print quality but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in much more apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in much more apparent layer lines and much lower print quality, but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and higher printing quality, but longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less apparent layer lines and slight higher printing quality, but longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less apparent layer lines and slightly higher print quality but longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. So, it results in higher strength of the prints, but more filament consumption and longer printing time.
ja: Compared with the default profile of a 0.6 mm nozzle, it has more wall loops and a higher sparse infill density. This results in higher print strength but more filament consumption and longer print time.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height, and results in very apparent layer lines and much lower printing quality, but shorter printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a bigger layer height. This results in very apparent layer lines and much lower print quality but shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height, and results in extremely apparent layer lines and much lower printing quality, but much shorter printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a much bigger layer height. This results in extremely apparent layer lines and much lower print quality but much shorter print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height, and results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a slightly smaller layer height. This results in slightly less but still apparent layer lines and slightly higher print quality, but longer print time in some cases.

en: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height, and results in less but still apparent layer lines and slightly higher printing quality, but longer printing time in some printing cases.
ja: Compared with the default profile of a 0.8 mm nozzle, it has a smaller layer height. This results in less but still apparent layer lines and slightly higher print quality, but longer print time in some cases.

en: Compatible machine
ja: 対応機種

en: Compatible machine condition
ja: 対応機種条件

en: Compatible process profiles
ja: 互換性のあるプロセスプロファイル

en: Compatible process profiles condition
ja: 互換性のあるプロセスプロファイル条件

en: Complete Calibration
ja: キャリブレーション完了

en: Completed
ja: 完了

en: Concentric
ja: 同心

en: Cone
ja: コーン

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
ja: 造形用のフィラメントに対するAMSスロットを設定

en: Configuration can update now.
ja: 新しい構成が使用できます。今すぐアップデートしますか？

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
ja: 構成ファイル %1% がロードされましたが、一部の値が認識できませんでした

en: Configuration incompatible
ja: 構成ファイルは互換性がありません

en: Configuration package changed
ja: 構成パッケージが変更されました

en: Configuration package updated to
ja: 構成パッケージがアップデートされました

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
ja: 構成パッケージをロードしましたが、一部認識できない設定があります

en: Configuration update
ja: 構成の更新

en: Configuration updates
ja: 構成の更新

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm connectors
ja: コネクタを確定

en: Confirm extruded
ja: 押し出しを確認

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
ja: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicting objects further (%s <-> %s).

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
ja: %s を接続できませんでした　[SN: %s、code = %s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
ja: This connects a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Bambu Studio tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
ja: This connects a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Bambu Studio tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.

en: ConnectPrinter(LAN)
ja: プリンターとの接続（LAN）

en: Connecting to printer
ja: プリンター接続中

en: Connecting to printer...
ja: プリンターに接続中...

en: Connecting to server
ja: サーバーへ接続中

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
ja: プリンターに接続試行中。接続プロセス中はキャンセルできません。

en: Connecting...
ja: 接続中…

en: Connection
ja: 接続

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
ja: 接続失敗。IPとアクセスコードが間違っていない時は、
    ステップ3のネットワーク問題のトラブルシュートに進んでください。

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
ja: 接続失敗。IPとアクセスコードを再確認してください。

en: Connection to AstroBox works correctly.
ja: Connection to AstroBox is working correctly.

en: Connection to Duet works correctly.
ja: Connection to Duet is working correctly.

en: Connection to FlashAir works correctly and upload is enabled.
ja: Connection to FlashAir is working correctly and upload is enabled.

en: Connection to MKS works correctly.
ja: Connection to MKS is working correctly.

en: Connection to OctoPrint works correctly.
ja: Connection to OctoPrint is working correctly.

en: Connection to Prusa SL1 / SL1S works correctly.
ja: Connection to Prusa SL1 / SL1S is working correctly.

en: Connection to PrusaLink works correctly.
ja: Connection to PrusaLink is working correctly.

en: Connection to Repetier works correctly.
ja: Connection to Repetier is working correctly.

en: Connector
ja: コネクタ

en: Connectors
ja: コネクタ

en: Contour
ja: 外壁

en: Contour and hole
ja: 外壁と穴

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ja: オブジェクトの輪郭の大きさの調整値です。正数は大きくし、負数は小さくします。これがパーツを組み立てる為にはめあいの微調整です。

en: Control
ja: コントロール

en: Convert from inch
ja: インチから変換

en: Convert from meter
ja: メートルから変換

en: Cool Plate
ja: 常温プレート

en: Cooling
ja: 冷却

en: Cooling chamber
ja: 冷却チャンバー

en: Cooling for specific layer
ja: 特定層の冷却

en: Cooling overhang threshold
ja: オーバーハングの冷却閾値

en: Copies of the selected object
ja: 選択したオブジェクトの複製数

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Current Filament Preset
ja: 現在のフィラメントプリセットを複製

en: Copy preset from filament
ja: フィラメントからプリセットを複製

en: Copy selection to clipboard
ja: 選択した内容をコピー

en: Copy to clipboard
ja: コピー

en: Copying directory %1% to %2% failed: %3%
ja: フォルダ %1% を %2% へのコピーが失敗しました (%3%)

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
ja: ファイル %1% を %2% へのコピーが失敗しました (%3%)

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
ja: G-codeの出力が失敗しました

en: Copyright
ja: 著作権情報

en: Cost
ja: コスト

en: Cover
ja: 表紙

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
ja: これにより、サポートの上部接触層がループで覆われます。デフォルトでは無効になっています。

en: Create
ja: 作成

en: Create Based on Current Filament
ja: 現在のフィラメントを元に作成

en: Create Based on Current Printer
ja: 現在のプリンタを元に作成

en: Create Filament
ja: フィラメント作成

en: Create Filament Successful
ja: フィラメントを作成しました

en: Create Nozzle for Existing Printer
ja: 既存プリンタのノズルを作成

en: Create Printer
ja: プリンタを作成

en: Create Printer Successful
ja: プリンターを作成しました

en: Create Printer/Nozzle
ja: プリンタ／ノズルを作成

en: Create Type
ja: タイプ作成

en: Create from Template
ja: テンプレートから作成

en: Creating a new project
ja: 新規プロジェクトを作成

en: Critical error
ja: 重大なエラー

en: Ctrl + Mouse wheel
ja: Ctrl + スクロール

en: Ctrl+Mouse wheel
ja: Ctrl+マウスホイール

en: Cube
ja: キューブ

en: Cubic
ja: キュービック

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
ja: チャンバー内の温度がフィラメントの安全温度を超えており、フィラメントの軟化やノズル詰まりの可能性があります。フィラメントの最大安全温度は%dです。

en: Current filament colors
ja: 現在のフィラメント色

en: Currently only External Spool is available, color mapping is prohibited, and control pop-up drop-down boxes are also prohibited.
ja: 代替として、あなたのデバイスを紐付けるのにLANモードが利用できます。LANモードについて学ぶ。

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
ja: カスタムCA証書を指定できます（フォーマット:CRT/PEM）

en: Custom Color
ja: カスタムカラー

en: Custom G-code
ja: カスタム G-code

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
ja: モデルを変更すると、ペイントデータ（サポートや色など）がリセットされます

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
ja: カスタム販売者名を入力してください。

en: Cut
ja: カット

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
ja: カットツール
    カットツールでモデルを自由な角度で修正することができます。

en: Cut filament
ja: フィラメントを切る

en: Cut selection to clipboard
ja: 選択範囲をカット

en: Cut to parts
ja: パーツに割り切る

en: Cylinder
ja: シリンダー

en: DEBUG settings have saved successfully!
ja: デバッグ設定

en: DEV host: api-dev.bambu-lab.com/v1
ja: DEVホスト：api-dev.bambu-lab.com/v1

en: DNS Server:
ja: DNSサーバー:

en: DRY
ja: ドライDRY

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
ja: Damp PVA will become flexible and get stuck inside the AMS; please take care to dry it well before use.

en: Dark Mode
ja: ダークモード

en: Deadzone:
ja: デッドゾーン:

en: Debug Info
ja: デバッグ情報

en: Decide which overhang part join the cooling function to slow down the speed.Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 100% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
ja: どのオーバーハング部分が冷却機能に参加して速度を低下させるかを決定します。下層からのサポートがない線の幅がどれだけあるかを示す割合として表されます。100%%は、オーバーハング角度に関係なくすべての外壁に対して冷却を強制することを意味します。

en: Decimate ratio
ja: 比率

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
ja: この値を少し (例えば 0.9) 小さくし、ブリッジ用に押出し量を減らし、たるみを防ぎます。

en: Default
ja: デフォルト

en: Default View
ja: デフォルトビュー

en: Default color
ja: デフォルト色

en: Default filament color
ja: フィラメントのデフォルト色

en: Default filament profile
ja: デフォルト フィラメント プロファイル

en: Default filament profile when switch to this machine profile
ja: デバイスを切替える時のデフォルト フィラメント プロファイル

en: Default line width if some line width is set to be zero
ja: 線幅が0に設定された時のデフォルト線幅

en: Default process profile
ja: デフォルト プロセスプロファイル

en: Default process profile when switch to this machine profile
ja: デバイスを切替える時のデフォルト プロセス プロファイル

en: Delete
ja: 削除

en: Delete All
ja: 全てを削除

en: Delete Filament
ja: フィラメント削除

en: Delete Plate
ja: プレート削除

en: Delete Preset
ja: プリセットを削除

en: Delete a brim ear
ja: ブリムを削除

en: Delete all
ja: 全てを削除

en: Delete all connectors
ja: 全てのコネクタを削除

en: Delete filament
ja: フィラメント削除

en: Delete input
ja: ツールを保持

en: Delete objects, parts, modifiers
ja: オブジェクト、パーツ、モディファイヤを削除

en: Delete preset
ja: プリセットを削除

en: Delete selected
ja: 選択を削除

en: Delete selected files from printer.
ja: プリンターから選択したファイルを削除

en: Delete the selected object
ja: 選択したオブジェクトを削除

en: Delete this preset
ja: このプリセットを削除

en: Deletes all objects
ja: 全てのオブジェクトを削除

en: Deletes the current selection
ja: 現在の選択項目を削除

en: Deleting the last solid part is not allowed.
ja: 最後のソリッドパーツは削除できません。

en: Density
ja: 密度

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
ja: スパース インフィルの密度です。100%%に設定する場合ソリッドになります。

en: Density of the first raft or support layer
ja: ラフト或はサポートの1層目の密度です。

en: Depth
ja: 深さ

en: Depth ratio
ja: 奥行き比

en: Deretraction Speed
ja: 復帰速度

en: Description:
ja: 詳細:

en: Deselect all
ja: 選択を解除

en: Deselects all objects
ja: 全てのオブジェクトを選択解除

en: Detached
ja: 分離的

en: Detail level
ja: 細部レベル

en: Detail.
ja: 詳細

en: Details
ja: 詳細

en: Detect narrow internal solid infill
ja: 薄いソリッド インフィル検出

en: Detect overhang wall
ja: オーバーハングを検出

en: Detect overhangs for auto-lift
ja: オーバーハング自動検出

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
ja: This detects the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.

en: Detect thin wall
ja: 薄い壁を検出

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
ja: 2ラインの入らない薄い壁面を検出し、1ラインで造形します。仕上がりが悪くなり可能性があります。

en: Detection radius
ja: 検知半径

en: Detects clogging and filament grinding, halting printing immediately to conserve time and filament.
ja: 詰まりや糸切れを検知したら印刷を停止し、時間と材料の無駄を防ぎます。

en: Detour and avoid traveling across wall which may cause blob on surface
ja: 移動時、壁面の横切りを迂回することで、表面にできるブツブツを低減します。

en: Develop Mode
ja: 開発者モード

en: Develop mode
ja: 開発者モード

en: Device
ja: デバイス

en: Diameter
ja: 直径

en: Diameter of nozzle
ja: ノズル直径

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
ja: ベットの直径。原点 (0, 0)がベットの中心に位置するとします。

en: Difference
ja: 切り取り

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
ja: さまざまなサポートタイプ
    いろんなサポートタイプをつかえます、ツリータイプではフィラメントも節約できるし、造形時間も短縮できます。

en: Disable AMS
ja: AMSを無効

en: Disc
ja: ディスク

en: Discard Modified Value
ja: 変更を破棄

en: Display
ja: 表示

en: Distance
ja: 距離

en: Distance from model to the outermost brim line
ja: 一番外側のブリム線がモデルと距離です。

en: Distance from skirt to brim or object
ja: スカートからブリム或はオブジェクトまでの距離です。

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
ja: 矩形の左前の隅からGコード座標原点までの距離

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: ノズル先端から蓋までの距離。オブジェクト順で造形する時に衝突防止用です。

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: ノズル先端から下のレールまでの距離です。オブジェクト順で造形する時に衝突防止用です。

en: Divide by zero
ja: ゼロで割る

en: Do not Enable AMS
ja: AMSを有効にしない

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
ja: Do not run any validity checks, such as G-code path conflicts check.

en: Do you want to continue?
ja: 続行しますか？

en: Do you want to replace it
ja: Do you want to replace it?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
ja: 変更を"%1%"に保存しますか？

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
ja: 下記のデータをクラウドと同期しますか？
    1. プロセスプリセット
    2. フィラメント設定
    3. プリンター設定

en: Don't create support on model surface, only on build plate
ja: この設定により、プレートから生成するサポートのみを造形します。

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
ja: インフィル領域内の移動はリトラクションしません。造形時間を節約できます。

en: Don't save
ja: 保存しない

en: Don't show again
ja: 次回から表示しない

en: Don't support bridges
ja: ブリッジにサポートしない

en: Don't support the whole bridge area which makes support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
ja: サポートが非常に大きくなるブリッジエリア全体をサポートしません。長すぎないブリッジは通常サポートなしで直接印刷できます。

en: Done
ja: 完了

en: Dovetail
ja: Dovetail（燕尾継ぎ手）

en: Dowel
ja: ダボ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Models
ja: モデルをダウンロード

en: Download failed
ja: ダウンロード失敗

en: Download failed, File size exception.
ja: Download failed; File size exception.

en: Download failed, unknown file format.
ja: ダウンロード失敗: 未知のファイルフォーマット

en: Download finished
ja: ダウンロード完了

en: Download selected files from printer.
ja: プリンターから選択したファイルをダウンロード

en: Download waiting...
ja: ダウンロード待ち

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Downloading %d%%...
ja: ダウンロード中 %d%%

en: Downloading Bambu Network Plug-in
ja: Bambuネットワークプラグインをダウンロード

en: Downloading Virtual Camera Tools
ja: バーチャルカメラツールをダウンロード

en: Downloading failed.
ja: ダウンロード失敗

en: Downloading...
ja: ダウンロード中

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Drag
ja: ドラッグ

en: Drag to move the cut plane
ja: ドラッグして切断面を移動

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
ja: ドラッグして切断面を移動
    右クリックした個所を反対側に割り付け

en: Drop project file
ja: プロジェクトをドロップ

en: Dynamic flow Calibration
ja: 流量キャリブレーション

en: Dynamic flow calibration
ja: 流量キャリブレーション

en: ERROR
ja: エラー

en: Edge
ja: エッジ

en: Edge detection
ja: エッジ検出

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Filament
ja: フィラメント編集

en: Edit Flow Dynamics Calibration
ja: フローダイナミクスキャリブレーションを編集

en: Edit Plate Name
ja: プレート名変更

en: Edit Preset
ja: プリセットを編集

en: Edit Process Settings
ja: プロセス設定を編集

en: Edit connectors
ja: コネクタの編集

en: Edit in Parameter Table
ja: パラメータテーブルで編集

en: Edit preset
ja: プリセットを編集

en: Edit print parameters for a single object
ja: 一つのオブジェクトのパラメータを編集

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
ja: デバイス %s(%s) の取出しが失敗しました

en: Elephant foot compensation
ja: コーナーはみ出し補正

en: Embeded
ja: Embedded

en: Embeded
    depth
ja: 埋没深度

en: Empty
ja: 空

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
ja: 底面との隙間があります、レイヤーを入れ替えました

en: Enable
ja: 有効化

en: Enable AI monitoring of printing
ja: AI モニタリングを有効

en: Enable AMS
ja: AMSを有効

en: Enable accel_to_decel
ja: 加減速を有効化

en: Enable dark mode
ja: ダークモードを有効化

en: Enable detection of build plate position
ja: プレート位置検出を有効

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for Bambu Printer
ja: Enable pressure advance? Auto calibration results will be overwritten once enabled. Note: this is useless for Bambu Printers.

en: Enable rotation
ja: 回転を有効

en: Enable support
ja: 有効化

en: Enable support generation.
ja: この設定によりサポート生成を有効になります。

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
ja: パーツ補助冷却ファンがある場合有効にしてください

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
ja: Enable this option to add an EXCLUDE OBJECT command in g-code for printers running klipper firmware.

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
ja: この設定により、パーツ冷却ファンの回転速度を最適化を行います。オーバーハングやブリッジの冷却に有効的です。

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
ja: オーバーハングを造形時に速度を下げます。各角度のオーバーハングに対して、下記の減速パラメータを設定してください。

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for a longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
ja: このオプションを有効にすると、最終層の印刷時間が「ファン最大回転速度」の指定値より短くならないよう印刷速度を遅くします。これにより層の冷却時間が増加し、細部の品質を向上させることができます。

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
ja: 各G-codeラインの先頭に行番号 (Nx)を追加します

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
ja: カメラで1層目検査を有効にします

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is the same as resolution
ja: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. The fitting tolerance is the same as resolution

en: End G-code
ja: 終了G-code

en: End G-code when finish the printing of this filament
ja: このフィラメントを使用終わった時のG-codeを追加

en: End G-code when finish the whole printing
ja: 造形完了時のG-codeを追加

en: End PA:
ja: 終了PA:

en: End retraction length:
ja: 終了リトラクション長:

en: End speed:
ja: 終了スピード:

en: End temp:
ja: 終了温度:

en: End volumetric speed:
ja: 終了体積速度:

en: Enforce seam
ja: 強制継ぎ目

en: Enforce supports
ja: サポートを強制的に有効

en: Engineering Plate
ja: エンジニアリングプレート

en: Enqueued
ja: キューに追加

en: Ensure vertical shell thickness
ja: 壁の厚さを確保

en: Enter Custom G-code used on current layer:
ja: 現在の積層にカスタムG-codeを追加

en: Enter new name
ja: 新しい名前を入力

en: Enter the shrinkage percentage that the filament will get after cooling (94% if you measure 94mm instead of 100mm). The part will be scaled in xy to compensate. Only the filament used for the perimeter is taken into account.
    Be sure to allow enough space between objects, as this compensation is done after the checks.
ja: フィラメントが冷却後に収縮する率を入力します（100mm→94mmならば94%）。この収縮により、パーツはxy方向でスケーリングされて補償されます。補償は、パーツの周囲部分に使用されるフィラメントのみが考慮されます。
    この補償はチェック後に行われます。オブジェクト間に十分なスペースを確保してください。

en: Erase
ja: 消去

en: Erase all painting
ja: 全てを消去

en: Error
ja: エラー

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Error desc
ja: エラー記述

en: Error during replace
ja: 交換時のエラー

en: Error in zip archive
ja: ファイル圧縮にエラー発生

en: Error loading shaders
ja: シェーダーの読込みにエラーが発生しました

en: Error occurs while loading G-code file
ja: G-codeファイルの読込みにエラーが発生しました

en: Error!
ja: エラー！

en: Error! Invalid model
ja: エラー: 無効なモデル

en: Error! Unable to create thread!
ja: エラー：スレッドを作成できません

en: Error:
ja: エラー:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
ja[0]: エラー: %1$d の非多様体エッジ

en: Error: Please close all toolbar menus first
ja: エラー: 全てのツールバーを閉じてください

en: Errors
ja: エラー

en: Estimated time
ja: 予測時間

en: Europe
ja: ヨーロッパ地域

en: Example
ja: 例

en: Exception
ja: 異常

en: Exclude objects
ja: 除外オブジェクト

en: Exit %s
ja: %s を終了

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
ja: +/-でサポートの水平サイズを調整します

en: Expand all raft layers in XY plane
ja: この設定により、ラフトのXYサイズを拡大します。

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
ja: この設定により、ラフト或はサポートの1層目を拡大します。ベッドとの接着性が良くなります。

en: Experimental feature.Retracting and cutting off the filament at a longer distance during changes to minimize purge.While this reduces flush significantly, it may also raise the risk of nozzle clogs or other printing problems.
ja: 実験的機能：変更時にフィラメントを長い距離でリトラクトしてカットし、パージを最小限に抑えます。これによりフラッシュを大幅に減少させますが、ノズルの詰まりやその他の印刷問題のリスクが高まる可能性もあります。

en: Experimental feature.Retraction length before cutting off during filament change
ja: 実験的機能：フィラメント交換時のカット前リトラクション量

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.
ja: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush. Although it can notably reduce flush,  it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.

en: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush.Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications.Please use with the latest printer firmware.
ja: Experimental feature: Retracting and cutting off the filament at a greater distance during filament changes to minimize flush. Although it can notably reduce flush, it may also elevate the risk of nozzle clogs or other printing complications. Please use with the latest printer firmware.

en: Explosion Ratio
ja: 分解比率

en: Export
ja: エクスポート

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
ja: 3mfファイルをエクスポート（一部3mf機能を無効）

en: Export G-code
ja: G-codeをエクスポート

en: Export G-code file
ja: G-codeをエクスポート

en: Export Generic 3MF
ja: 汎用3MF

en: Export Log
ja: ログをエクスポート

en: Export Preset Bundle
ja: プリセットバンドルをエクスポート

en: Export STL file:
ja: STLファイルをエクスポート:

en: Export all objects as STLs
ja: 全てのオブジェクトを個別のSTLにエクスポート

en: Export all objects as one STL
ja: 全てのオブジェクトを単一のSTLにエクスポート

en: Export all plate sliced file
ja: エクスポート (全プレート)

en: Export all sliced file
ja: エクスポート (全プレート)

en: Export as STLs
ja: 複数STLとしてエクスポート

en: Export as one STL
ja: 単一STLとしてエクスポート

en: Export current configuration to files
ja: 現在の構成をエクスポート

en: Export current plate as G-code
ja: 現在のプレートをG-codeでエクスポート

en: Export current sliced file
ja: エクスポート

en: Export plate sliced file
ja: エクスポート

en: Export result
ja: エクスポート結果

en: Export successful
ja: エクスポート成功

en: Export successfully.
ja: エクスポートが成功しました。

en: Exporting 3mf file failed
ja: 3mfのエクスポートが失敗しました

en: Exporting G-code
ja: G-codeをエクスポート中

en: Exporting objects
ja: オブジェクトをエクスポート中

en: Exporting.
ja: エクスポート中

en: Extension Board
ja: 拡張ボード

en: External Spool
ja: 外部スプール

en: Extra high
ja: 超高い

en: Extra info
ja: エラー情報

en: Extra low
ja: 超低い

en: Extruder
ja: 押出機

en: Extruder Clearance
ja: 押出機クリアランス

en: Extruder Color
ja: 押出機の色

en: Extruder offset
ja: 押出機オフセット

en: Extruders
ja: 押出機

en: Extruders count
ja: 押出機台数

en: Extrusion Width
ja: 押出線幅

en: Face recognition
ja: 外観認識

en: Factor K
ja: 係数K

en: Factor N
ja: 係数N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
ja: フローダイナミクスキャリブレーション係数

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
ja: ファイル %1% を読み込めませんでした。

en: Failed loading objects.
ja: オブジェクトをロードできませんでした

en: Failed processing of the filename_format template.
ja: filename_formatテンプレートを処理できませんでした

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
ja: 線幅 %1% を算出できませんでした。%2%の値を取得できません。

en: Failed to connect socket
ja: ソケット接続に失敗

en: Failed to connect to the printer
ja: プリンターへ接続できませんでした

en: Failed to connect to the server
ja: サーバーに接続できませんでした

en: Failed to create socket
ja: ソケット生成に失敗

en: Failed to create temporary folder, please try Export Configs again.
ja: 作業用フォルダーの作成に失敗しました。エクスポート設定を見直してください。

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
ja: プラグインをダウンロードできませんでした。ファイアウォールやVPN設定をご確認ください。

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
ja: G-codeを生成できませんでした

en: Failed to get the model data in the current file.
ja: ファイルからモデルデータの取得に失敗しました。

en: Failed to initialize the WinRT library.
ja: ライブラリを初期化できませんでした

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
ja: プラグインをインストールできませんでした。ご確認ください。

en: Failed to log out.
ja: サインアウトできませんでした

en: Failed to parse login report reason
ja: ログインレポートの解析に失敗

en: Failed to post ticket to server
ja: サーバーへのチケット送信に失敗

en: Failed to publish login request
ja: ログイン要求の生成に失敗

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
ja: G-codeファイルを保存できませんでした。
    エラーメッセージ：%1%
    ソース ファイル %2%

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file or if there is enough disk space.
ja: プロジェクトの保存に失敗しました。
    オンライン上にフォルダーが存在するか、他のプログラムがプロジェクトファイルを開いていないか、充分な空き容量があるか等を確認してください。

en: Failed to send the print job. Please try again.
ja: 造形タスクを送信できませんでした。もう一度お試しください。

en: Failed to start printing job
ja: 造形タスクを開始できませんでした

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
ja: ftpアップロードに失敗しました。もう一度お試しください。

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
ja: FTP経由のアップロードに失敗しました。ネットワークを確認して再実行してください。

en: Fan Speed
ja: ファン回転速度

en: Fan Speed (%)
ja: ファン回転速度 (%)

en: Fan Speed:
ja: ファン回転速度

en: Fan speed
ja: ファン回転速度

en: Fan speed for overhang
ja: オーバーハングの回転速度

en: Fatal
ja: 重大的

en: Fatal error
ja: 重大なエラー

en: Fatal error, exception caught: %1%
ja: 重大エラー。例外%1%が発生しました。

en: Featue 1
ja: フィーチャー1

en: Fetching model infomations ...
ja: Fetching model information...

en: Filament
ja: フィラメント

en: Filament
ja: フィラメント

en: Filament #
ja: フィラメント#

en: Filament %d
ja: フィラメント %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメント %sがAMSスロット%sのフィラメントと一致していません。

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメント %s がAMSスロットの数を超えています。

en: Filament Changes
ja: フィラメント交換

en: Filament Created
ja: フィラメント作成

en: Filament Extruded, Continue
ja: 押し出されました。次へ

en: Filament For Calibration
ja: 対象とするフィラメント

en: Filament Loaded, Resume
ja: フィラメントをロードしました。再開

en: Filament Preset
ja: フィラメントプリセット

en: Filament Settings
ja: フィラメント設定

en: Filament Tangle Detect
ja: Filament Tangle Detection

en: Filament change times
ja: フィラメント交換回数

en: Filament changes
ja: フィラメント交換

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
ja: フィラメント数が多すぎます。先頭%1%個のフィラメントのみ色塗りに使用できます。

en: Filament density. For statistics only
ja: フィラメント密度

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
ja: 押出制御に使用されるパラメータなので、精確なフィラメント直径を入力してください

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメントがAMSスロットのフィラメントと一致していません。

en: Filament end G-code
ja: フィラメント終了G-code

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ja: フィラメントがAMSスロットの数を超えています。

en: Filament load time
ja: フィラメントロード時間

en: Filament preset bundle(.bbsflmt)
ja: フィラメントプリセットバンドル(.bbsflmt)

en: Filament presets under this filament
ja: このフィラメントに対するフィラメントプリセット

en: Filament presets(.zip)
ja: フィラメントプリセット(.zip)

en: Filament price. For statistics only
ja: フィラメント単価

en: Filament scarf seam settings
ja: スカーフシーム設定

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
ja: シリアルを入力してください。

en: Filament settings
ja: フィラメント設定

en: Filament start G-code
ja: フィラメント開始G-code

en: Filament to print internal sparse infill.
ja: スパース インフィルを造形時使用するフィラメントです。

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
ja: サポートとラフトを造形するフィラメント。「デフォルト」では元のフィラメントを使用します。

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
ja: サポートの接触面用のフィラメントです。「デフォルト」では元のフィラメントを使用します。

en: Filament type
ja: フィラメントタイプ

en: Filament type is not selected, please reselect type.
ja: フィラメントタイプを選択してください。

en: Filament unload time
ja: フィラメントアンロード時間

en: Filament used in this print job
ja: 使用フィラメント

en: Filaments
ja: フィラメント

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
ja: フィラメントとAMSスロットをマッピングしました。マッピング関係を変更できます

en: File
ja: ファイル

en: File '%s' was lost! Please download it again.
ja: ファイル %s が見つかりませんでした、もう一度ダウンロードしてください。

en: File does NOT exist (%1%).
ja: ファイルが存在しません (%1%).

en: File for the replace wasn't selected
ja: 交換用のファイルが選択されていません

en: File is missing
ja: ファイルが行方不明

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename format
ja: ファイル名形式

en: Filename has to end with ".svg" but you selected %1%
ja: ファイル末尾は".svg"である必要がありますが、 %1%  が選択されました。

en: Fill
ja: 塗りつぶし

en: Fill bed with copies
ja: ベッド一杯にコピー

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
ja: Fill in the value from the block with smoothest top surface

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
ja: 選択したオブジェクトのコピーをベッドの空き部分に作成する。

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affact top/bottom layers
ja: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affect top/bottom layers.

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
ja: 流量を微調整
    流量を材料、温度により微調整し、更に良い仕上がりが得られます。

en: Finish
ja: 完了

en: Finish Time:
ja: 終了時刻

en: Finished
ja: 完了

en: Finished, Continue
ja: 引き出しました。次へ

en: First Layer Inspection
ja: 1層目検査

en: First layer filament sequence
ja: 第1層フィラメントシークエンス

en: First layer print sequence
ja: 第1層造形シークエンス

en: Fix model
ja: モデルを修復

en: Flap Angle
ja: フラップ角度

en: Flip
ja: フラップ

en: Flip cut plane
ja: 切断面を反転

en: Flow
ja: 流量

en: Flow Dynamics
ja: フローダイナミクス

en: Flow Dynamics Calibration
ja: フローダイナミクスキャリブレーション

en: Flow Dynamics Calibration Result
ja: フローダイナミクスキャリブレーション結果

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
ja: フローダイナミクスキャリブレーション結果はプリンターに保存されました。

en: Flow Rate
ja: 流量

en: Flow Rate Calibration
ja: 流量キャリブレーション

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in Bambu Lab printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
ja: 流量キャリブレーションは、予想される押出し量と実際の押出し量の比率を測定します。デフォルト設定はBambu Lab製プリンターと純正フィラメントで正しく機能し、これらは事前にキャリブレーションされ、微調整されています。一般のフィラメントの場合、挙げられた欠陥が見られない限り、流量キャリブレーションを行う必要はありません。詳細については、当社のWiki記事をご確認ください。

en: Flow Ratio
ja: 流量比

en: Flow rate
ja: フローレート

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
ja: フローレートキャリブレーションの結果はプリセットに保存されました。

en: Flow rate test - Pass 1
ja: フローレートテスト - パス 1

en: Flow rate test - Pass 2
ja: フローレートテスト - パス 2

en: Flow ratio
ja: 流量比

en: Flow:
ja: フロー

en: Flush Options
ja: フラッシュ設定

en: Flush into objects' infill
ja: インフィルにフラッシュ

en: Flush into objects' support
ja: サポートにフラッシュ

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
ja: サポート/オブジェクト/インフィルにフラッシュ
    サポート、オブジェクトやインフィルどちらにもフラッシュでき、廃料の節約や、造形時間短縮も有効的です。

en: Flush into this object
ja: このオブジェクトにフラッシュする

en: Flush multiplier
ja: フラッシュ倍率

en: Flush options
ja: フラッシュオプション

en: Flushed
ja: フラッシュ

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
ja: 各フィラメントペアのフラッシュ量（mm³）

en: Flushing volumes
ja: フラッシュ量

en: Flushing volumes for filament change
ja: フィラメントを入替える為のフラッシュ量

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the color is changed.
ja: フラッシュ量: 色が変わる度に自動計算

en: Flushing volumes: Auto-calculate every time when the filament is changed.
ja: フラッシュ量: フィラメントが変わる度に自動計算

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
ja[0]: 以下のラインでは %s 予約語が入っていますのでG-codeがうまく表示できない可能性があります、削除してください

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
ja[0]: 以下のモデルオブジェクトが修復されました。

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
ja[0]: 以下のプリセットも削除されます:

en: Font
ja: フォント

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
ja: "%1%"に対して、"%2%"を新しいプリセットとして追加する

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
ja: %1%に対して、%2%を%3%に変更します

en: For more information, please check out Wiki
ja: For more information, please check out our Wiki

en: Force a retraction when changes layer
ja: この設定により、積層を変更時にリトラクションを実行します。

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
ja: 造形パーツのオーバーハング角がこの値を超える時に、冷却ファンを固定スピードで強制動作させます。下層からのサポートがない線幅がどれだけあるかをパーセンテージで示します。0%%にするとオーバーハング角に関わらず全ての外壁を強制冷却します。

en: Force cooling for overhang and bridge
ja: オーバーハングとブリッジの冷却

en: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
ja: Force part cooling fan to be at this speed when printing bridges or overhang walls which have a large overhang degree. Forcing cooling for overhangs and bridges can improve quality for these parts.

en: Found following keys unrecognized:
ja: The following unrecognized keys have been found:

en: Frequent
ja: よく使う

en: From Volumetric Speed
ja: 開始体積速度

en: From k Value
ja: 開始k値

en: Front
ja: 正面

en: Front View
ja: 正面

en: Frustum
ja: 錐体

en: Full fan speed at layer
ja: 最大回転速度の積層

en: Fuzzy Skin
ja: ファジー壁面

en: Fuzzy skin point distance
ja: ポイント距離

en: Fuzzy skin thickness
ja: 厚さ

en: G-code files can not be loaded with models together!
ja: G-codeファイルとモデルを一緒にロードできません

en: G-code flavor
ja: G-codeスタイル

en: G-code loading
ja: G-code読込み中

en: G-code output
ja: G-code出力

en: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and gcode lines in the gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
ja: G-code path is generated after simplifying the contour of model to avoid too many points and g-code lines in the g-code file. Smaller values mean higher resolution and longer slicing times.

en: Gap
ja: 隙間

en: Gap Fill
ja: 隙間充填

en: Gap area
ja: 隙間領域

en: Gap fill
ja: 隙間充填

en: Gap infill
ja: 隙間インフィル

en: Gcode path overlap
ja: G-codeにパスのオーバーラップがあります

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generating G-code
ja: G-codeを生成

en: Generating G-code: layer %1%
ja: G-codeを生成：レイヤー %1%

en: Generating geometry index data
ja: ジオメトリ・インデックス・データを生成

en: Generating geometry vertex data
ja: ジオメトリ頂点データを生成

en: Generating infill regions
ja: インフィル領域を生成

en: Generating infill toolpath
ja: インフィルパスを生成

en: Generating skirt & brim
ja: スカートとブリムを生成

en: Generating support
ja: サポートを生成

en: Generating walls
ja: 壁面を生成

en: Generic
ja: 一般

en: Get ticket from device timeout
ja: 機器からのチケット取得に失敗

en: Get ticket from server timeout
ja: サーバーからのチケット取得に失敗

en: Gizmo FDM paint-on seam
ja: 継ぎ目ペイント

en: Gizmo Place face on bed
ja: 底面選択

en: Gizmo SLA support points
ja: SLAサポートポイント

en: Gizmo cut
ja: カット

en: Gizmo move
ja: 移動

en: Gizmo rotate
ja: 回転

en: Gizmo scale
ja: スケール

en: Global
ja: 全般

en: Global shortcuts
ja: ショートカット

en: Go Home
ja: 原点帰還

en: Go Live
ja: 公開

en: Go to Login
ja: ログインに移動

en: Goto download page.
ja: ダウンロードページに移動

en: Grab new filament
ja: 新しいフィラメントをキャッチ

en: Grabber scale
ja: グラバーのサイズ

en: Grid
ja: グリッド

en: Groove
ja: 溝

en: Groove Angle
ja: 溝の角度

en: Group
ja: グループ

en: Group Operations
ja: グループ操作

en: Group files by month, recent first.
ja: 月でグループ化、新しい順で並べ替え

en: Group files by year, recent first.
ja: 年でグループ化、新しい順で並べ替え

en: Group manipulation
ja: グループ操作

en: Gyroid
ja: ジャイロイド

en: HTTPS CA File
ja: CA証書ファイル

en: Hardened Steel
ja: 焼入れスチール

en: Hardened steel
ja: 焼入れスチール

en: Head diameter
ja: 直径

en: Heat the nozzle
ja: ノズルを加熱

en: Heatbed preheating
ja: ベッド予熱

en: Heating hotend
ja: ヘッドを加熱

en: Height
ja: 高度

en: Height Range
ja: 高さ範囲

en: Height of initial layer. Making initial layer height thick slightly can improve build plate adhension
ja: Height of initial layer. Making initial layer height slightly thicker can improve build plate adhesion.

en: Height range
ja: 高さ範囲

en: Height range Modifier
ja: Height Range Modifier

en: Height to lid
ja: 蓋までの高さ

en: Height to rod
ja: レールまでの高さ

en: Height:
ja: 高度

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hexagon
ja: 六角柱

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide BambuStudio
ja: BambuStudioを隠す

en: Hide Others
ja: 他を隠す

en: High
ja: 高い

en: High temperature Plate
ja: 高温プレート

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
ja: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on. At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials, the actual chamber temperature should not be high to avoid clogs, so 0 (turned off) is highly recommended.

en: Highlight faces according to overhang angle.
ja: オーバーハングの角度によりハイライト

en: Highlight overhang areas
ja: オーバーハングをハイライト

en: Hilbert Curve
ja: ヒルベルト曲線

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ja: オブジェクトの穴の大きさの調整値。正数は穴を大きくし、負数は穴を小さくします。この機能はパーツを組立てる為に、はめあいの微調査です。

en: Hollow
ja: 中空

en: Home page and daily tips
ja: ホームページとヒント

en: Homing toolhead
ja: ヘッドを原点帰還

en: Honeycomb
ja: ハニカム

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
ja: 水平スライダー (左)

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
ja: 水平スライダー (右)

en: Horizontal text
ja: 表面に水平

en: Host Setting
ja: ホスト設定

en: Host Type
ja: ホストタイプ

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hostname, IP or URL
ja: Hostname、IPまたはURL

en: Hot Bed STL
ja: ベッドSTL

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
ja: スカートの層数。通常は1層。

en: How to use calibration result?
ja: キャリブレーション結果の使い方?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that Bambu Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
ja: キーボードショートカットの使い方
    Bambu Studioには様々なキーボードショートカットや3Dシーン操作が備わっているのをご存じですか？

en: Identifying build plate type
ja: プレートタイプを識別

en: Idle
ja: 待機中

en: Idling...
ja: 待機中…

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stopped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping
ja: Enabling this setting means that the part cooling fan will run continuously at minimum speed instead of stopping to reduce the frequency of starting and stopping.

en: If enabled, auto check whether there are system presets updates after Bambu Studio startup.
ja: 有効にすると、Bambu Studio起動時にシステムプリセットの更新があるかチェックします。

en: If enabled, auto sync user presets with cloud after Bambu Studio startup or presets modified.
ja: 有効にすると、Bambu Studio起動時やプリセット変更後にユーザープリセットをクラウドと自動同期します。

en: If enabled, auto-calculate every time when filament is changed
ja: 有効にすると、フィラメントが変わる度に自動計算します。

en: If enabled, auto-calculate every time when the color is changed.
ja: 有効にすると、色が変わる度に自動計算します。

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
ja: 有効になる場合、より長いブリッジを造形できますが、仕上がりが劣る可能性があります。

en: If enabled, sets Bambu Studio as default application to open .3mf files
ja: 有効にすると、Bambu Studioを.3mfファイルのデフォルトアプリケーションに設定します。

en: If enabled, sets Bambu Studio as default application to open .step files
ja: 有効にすると、Bambu Studioを.stepファイルのデフォルトアプリケーションに設定します。

en: If enabled, sets Bambu Studio as default application to open .stl files
ja: 有効にすると、Bambu Studioを.stlファイルのデフォルトアプリケーションに設定します。

en: If enabled,a parameter settings dialog will appear during STEP file import.
ja: 有効にすると、STEPファイルインポート時にパラメーター設定ダイアログが表示されます。

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
ja: 有効にした場合、タイムラプスビデオを録画します。「スムーズ」では1層を造形したらノズルが廃料排出口に移動して、スナップショットを撮ります。これでより綺麗なビデオを録画できますが、造型時間が伸びます。また、フィラメント垂れを防止の為、プライムタワーを有効にされます。

en: If the first selected item is a part, the second one should be part of the same object.
ja: 最初に選択したのアイテムがパーツの場合、2つ目は同一オブジェクト内のパーツである必要があります。

en: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.
ja: 最初に選択したのアイテムがオブジェクトの場合、2つ目もオブジェクトである必要があります。object.

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
ja: 保存されたGコードをカスタムスクリプトとして処理したい場合は、ここにスクリプトの絶対パスを並べてます。複数のスクリプトはセミコロンで区切ります。スクリプトには、Gコードファイルの絶対パスが最初の引数として渡され、設定の変数も読み取ることができます。

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for Bambu printer
ja: お使いのプリンターが相対E値を要求する場合のみチェックしてください。Bambu製プリンターは相対E距離を使用します。

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
ja: HTTPS証書失効を無視

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
ja: HTTPS証書の失効チェックを省略します。

en: Illegal instruction
ja: 無効な指令

en: Imperial
ja: インチ

en: Import
ja: インポート

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
ja: 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMFをインポート

en: Import 3mf file failed
ja: 3mf ファイルをインポート失敗

en: Import Configs
ja: 構成データ

en: Import File
ja: ファイルをインポート

en: Import Preset
ja: プリセットをインポート

en: Import a single SVG and split it
ja: 単一SVGをインポートし分割

en: Import a single SVG and then split it to several parts.
ja: 1つのSVCをインポートし、複数パーツに分割します。

en: Import file
ja: ファイルをインポート

en: Import geometry only
ja: ジオメトリのみをインポート

en: Import model and profile
ja: モデルとプロファイルをインポート

en: Import model only
ja: モデルのみインポート

en: Import profile only
ja: プロファイルのみインポート

en: Import result
ja: インポート結果

en: Importing Model
ja: モデルをインポート

en: Importing SLA archive
ja: SLAアーカイブをインポート

en: Importing canceled.
ja: インポートを中止しました。

en: Importing done.
ja: インポート完了しました。

en: Improve rendering performance by lod
ja: LODによるレンダリング性能の向上

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
ja: 強度の向上
    壁面層数やインフィルの充填密度を増やして造形強度を向上できます。

en: Improved rendering performance under the scene of multiple plates and many models.
ja: 複数のプレートや多数のモデルがある場面でレンダリング性能が向上します。

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
ja: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead of you.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
ja: さらに、フロー・レート・キャリブレーションは、ラジコン飛行機で使用されるLW-PLAのような発泡性のある材料には非常に重要です。これらの材料は加熱時に大きく膨張するため、キャリブレーションが有用な基準流量を提供します。

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
ja: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount is expressed as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15.

en: In order to reduce the visiblity of the seam in closed loop, the inner wall and outer wall are shortened by a specified amount.
ja: 閉ループ内のシーム（継ぎ目）を目立たなくするため、内壁と外壁を指定量だけ切り詰めます。

en: InFo
ja: Info

en: Incompatible presets
ja: 互換性の無い プリセット

en: Incorrect password
ja: パスワードが正しくありません

en: Increase/decrease edit area
ja: 編集領域を拡大/縮小

en: Independent support layer height
ja: 独立サポート層ピッチ

en: Infill
ja: インフィル

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
ja: インフィルの領域を少し壁面を重ねるために拡大します。これにより壁面との接着性が向上させます。値はスパース インフィルの線幅の割合です。

en: Infill combination
ja: インフィル マージ

en: Infill density(%)
ja: インフィル密度 (%)

en: Infill direction
ja: インフィル方向

en: Infill/Wall overlap
ja: インフィル/壁面 オーバーラップ

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Initial layer
ja: 1層目

en: Initial layer bed temperature
ja: 1層目ベッド温度

en: Initial layer density
ja: 1層目の密度

en: Initial layer expansion
ja: 1層目拡張

en: Initial layer flow ratio
ja: 第1層フロー比率

en: Initial layer height
ja: 1層目の高さ

en: Initial layer infill
ja: 1層目インフィル

en: Initial layer nozzle temperature
ja: 1層目のノズル温度

en: Initial layer speed
ja: 1層目の移動速度

en: Initializing...
ja: 初期化中...

en: Inner wall
ja: 内壁

en: Input Custom Model
ja: モデル手動入力

en: Input Custom Vendor
ja: カスタム販売者を入力

en: Input Value
ja: 入力値

en: Input access code
ja: アクセスコードを入力

en: Input text
ja: テキスト

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
ja: Insert G-code between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object.オブジェクト同士の間にG-codeを挿入します。この設定は造形シーケンスがオブジェクト順の場合のみ機能します。

en: Insertion update
ja: 挿入時に更新

en: Inspecting first layer
ja: 1層目を検査

en: Install failed
ja: インストール失敗

en: Install successfully.
ja: インストール完了

en: Installing
ja: インストール中

en: Integration failed.
ja: 統合失敗

en: Integration was successful.
ja: 統合は成功しました

en: Interface pattern
ja: 接触面パターン

en: Interface use loop pattern
ja: 接触面は同心パターンにする

en: Interlocking depth of a segmented region
ja: セグメント化された領域の組み合わせ深度

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
ja: セグメント化された領域の組み合わせ深度。ゼロに設定すると無効になります。

en: Internal Error
ja: 内部エラー

en: Internal Version
ja: 内部バージョン

en: Internal bridge support thickness
ja: 内部ブリッジサポート厚さ

en: Internal solid infill
ja: 内部ソリッド インフィル

en: Internal solid infill pattern
ja: 内部ソリッドインフィルパターン

en: Intersection
ja: 交差

en: Invalid connectors detected
ja: 不適切なコネクタが検出されました

en: Invalid data
ja: 無効なデータ

en: Invalid file format.
ja: 無効なファイル形式

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
ja: 無効なフォーマット、%1%であるはずです。

en: Invalid input.
ja: 無効な入力

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
ja: 無効な名前です、次の文字を使用できません:

en: Invalid number
ja: 無効な数字

en: Invalid numeric.
ja: 無効な数値

en: Ironing
ja: アイロン

en: Ironing Pattern
ja: アイロンパターン

en: Ironing Type
ja: アイロン面

en: Ironing flow
ja: アイロン時の流量比率

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
ja: アイロンでは、小さな流量で水平の表面をならします。ならす面を選択してください。

en: Ironing line spacing
ja: アイロン時にライン間隔

en: Ironing speed
ja: アイロン時の移動速度

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
ja: %s%% か、それとも %s %sですか？
    %s%% の場合ははい、 %s %s はいいえ。

en: It has a general layer height, and results in general layer lines and printing quality. It is suitable for most general printing cases.
ja: It has a normal layer height, and results in average layer lines and print quality. It is suitable for most printing cases.

en: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high printing quality. It is suitable for most general printing cases.
ja: It has a small layer height, and results in almost negligible layer lines and high print quality. It is suitable for most general printing cases.

en: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low printing quality and general printing time.
ja: It has a very big layer height, and results in very apparent layer lines, low print quality and shorter printing time.

en: Jerk limitation
ja: 振動特性

en: Join Customer Experience Improvement Program.
ja: 顧客体験改善プログラムに参加する

en: Jump to
ja: 確認

en: Jump to Layer
ja: 積層に移動

en: Jump to model publish web page
ja: モデル公開ページに移動

en: Jump to webpage
ja: ウェブページに移動

en: Keep fan always on
ja: ファン常時ON

en: Keep liveview when printing.
ja: 造形中、ライブビューを維持

en: Keep min
ja: 最小限に抑える

en: Keep only one Bambu Studio instance
ja: 複数のBambu Studioを起動しない

en: Keep orientation
ja: 向きを維持

en: Keep the selected options.
ja: 選択したオプションを保持

en: Key 1~9
ja: キー 1~9

en: Keyboard Shortcuts
ja: ショートカット

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
ja: Klipperの最大加減速度は自動調整されます。

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
ja: Klipperの最大加減速度はこの加速パーセントに調整されます。

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
ja: LAN接続失敗 (ライブビュー開始失敗)

en: Lamp
ja: 照明

en: Language
ja: 言語

en: Language selection
ja: 言語選択

en: Last Step
ja: 戻る

en: Latest version
ja: 最新バージョン

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
ja: 底面を選択
    プレートと接触する面を指定し、オブジェクトの向きを簡単に調整できます。

en: Lay on face
ja: 底面選択

en: Layer
ja: 積層

en: Layer Height
ja: 積層ピッチ

en: Layer Height (mm)
ja: 積層ピッチ(mm)

en: Layer Time
ja: 積層時間

en: Layer Time:
ja: 積層時間

en: Layer change G-code
ja: 積層変更時のG-code

en: Layer height
ja: 積層ピッチ

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
ja: 積層ピッチはノズルの直径を超える為設定できません

en: Layer height limits
ja: 積層ピッチの制限

en: Layer range Settings to modify
ja: Layer Range Settings to Modify

en: Layer time
ja: 積層時間

en: Layers
ja: 積層

[ctx: Layers]
en: Bottom
ja: 底面

[ctx: Layers]
en: Top
ja: トップ

en: Left
ja: 左面

en: Left View
ja: 左面

en: Left click
ja: 左クリック

en: Left drag
ja: 左ドラッグ

en: Left mouse button
ja: マウスの左ボタン

en: Left mouse button:
ja: マウス左ボタン

en: Length
ja: 長さ

en: Length of sparse infill anchor
ja: スパースインフィルアンカー長

en: Length of the scarf. Setting this parameter to zero effectively disables the scarf.
ja: スカーフの長さ。この項目を0にするとスカーフを無効化します。

en: Libraries
ja: ライブラリー

en: License
ja: ライセンス

en: Lightning
ja: ライトニング

en: Line
ja: 直線

en: Line Type
ja: 種類

en: Line Width
ja: 押出線幅

en: Line Width (mm)
ja: 押出線幅(mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
ja: スパース インフィルのパターンです。

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
ja: 底面のインフィル パターンです、ブリッジインフィルが含まれていません。

en: Line pattern of support
ja: サポートのサターンです。

en: Line pattern of top surface infill
ja: トップ面のインフィルのパターンです。

en: Line width
ja: 押出線幅

en: Line width for top surfaces
ja: トップ面の線幅

en: Line width of initial layer
ja: 1層目の線幅

en: Line width of inner wall
ja: 内壁の線幅

en: Line width of internal solid infill
ja: ソリッド インフィルの線幅

en: Line width of internal sparse infill
ja: スパース インフィルの線幅

en: Line width of outer wall
ja: 外壁の線幅

en: Line width of support
ja: サポートの線幅

en: Liveview Retry
ja: ライブビュー再接続

en: Load
ja: ロード

en: Load 3mf
ja: 3mfを読込み

en: Load Filament
ja: ロード

en: Load a model
ja: モデルを読み込む

en: Load configs
ja: 構成を読み込む

en: Load project
ja: プロジェクトを読み込む

en: Load stl
ja: stl読み込み

en: Load these files as a single object with multiple parts?
ja: これらのファイルを一つのオブジェクトとしてロードしますか？

en: Load...
ja: ファイルを読込む

en: Loading
ja: ロード中

en: Loading G-codes
ja: G-codeを読み込み

en: Loading a mode view
ja: モードビューをロード

en: Loading configuration
ja: 構成を読込み中

en: Loading current presets
ja: プリセットを読込む

en: Loading file
ja: ファイルを読み込み中

en: Loading file list...
ja: ファイルリストを読込み中

en: Loading file: %s
ja: ファイルを読込む: %s

en: Loading of a model file failed.
ja: Loading of model file failed.

en: Loading repaired objects
ja: 修復されたオブジェクトをロード

en: Loading user preset
ja: ユーザープリセットを読込み中

en: Loading...
ja: 読込み中

en: Lock
ja: ロック

en: Log Info
ja: ログ情報

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log in failed. Please check the Pin Code.
ja: ログイン失敗。PINコードを確認してください。

en: Log in printer
ja: プリンターを登録

en: Log in successful.
ja: 登録成功

en: Log out printer
ja: サインアウト

en: Log out successful.
ja: サインアウトしました

en: Logging
ja: ログ

en: Logging in
ja: サインイン中

en: Login
ja: サインイン

en: Login Region
ja: 地域

en: Login failed
ja: サインイン失敗

en: Login information expired. Please login again.
ja: サインイン情報の有効期限切れ、もう一度サインインしてください

en: Long retraction when cut(experimental)
ja: カット時の長いリトラクション (実験的)

en: Low
ja: 低い

en: Ludicrous
ja: 超高速

en: M400 pause
ja: M400一時停止

en: Machine
ja: プリンター

en: Machine end G-code
ja: プリンター終了G-code

en: Machine gcode
ja: プリンタG-code

en: Machine limits
ja: プリンター制限

en: Machine start G-code
ja: プリンター開始G-code

en: Manage Result
ja: 結果を管理

en: Manual
ja: 手動

en: Manual Calibration
ja: 手動キャリブレーション

en: Max
ja: 最大

en: Max Radius
ja: 最大半径

en: Max Volumetric Speed
ja: 最大体積速度

en: Max Volumetric Speed Calibration
ja: 最大体積速度キャリブレーション

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
ja: 最大体積速度キャリブレーションは以下の造形を行う際に推奨されます：

en: Max angle
ja: 最大角度

en: Max bridge length
ja: 最大ブリッジ長さ

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
ja: 押出機のクリアランス半径。オブジェクト順で造形する時に衝突防止用です。

en: Max fan speed threshold
ja: ファン最大回転速度

en: Max flowrate
ja: 最大フローレート

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
ja: サポートの要らないブリッジの最大長さです。値が0の場合、全てのブリッジにサポートを使用します、非常に大きい値を入れると、全てのブリッジにサポートを使用しません。

en: Max volumetric speed
ja: 最大体積速度

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
ja: 最大体積速度キャリブレーションの結果がプリセットに保存されました。

en: Max volumetric speed test
ja: 最大体積速度テスト

en: Maximum E speed
ja: 最大速度 E

en: Maximum X speed
ja: 最大速度 X

en: Maximum Y speed
ja: 最大速度 Y

en: Maximum Z speed
ja: 最大速度 Z

en: Maximum acceleration E
ja: 最大加速度 E

en: Maximum acceleration X
ja: 最大加速度 X

en: Maximum acceleration Y
ja: 最大加速度 Y

en: Maximum acceleration Z
ja: 最大加速度 Z

en: Maximum acceleration for extruding
ja: 押出最大加速度

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
ja: 押出最大加速度 (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
ja: リトラクション最大加速度

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
ja: リトラクション最大加速度 (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
ja: 移動最大加速度

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
ja: 移動最大加速度 (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
ja: E軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the X axis
ja: X軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the Y axis
ja: Y軸最大加速度

en: Maximum acceleration of the Z axis
ja: Z軸最大加速度

en: Maximum count of recent projects
ja: 「ファイル」メニューの「最近のプロジェクト」に表示する数

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is larger than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
ja: 壁の横切りを避けるための最大迂回距離。この値を超える迂回距離では迂回しません。迂回距離は、絶対値または直接移動経路の割合（例：50%）として指定できます。0を指定するとこの機能は無効になります。

en: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiralIf expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter
ja: Maximum distance to move points in XY to try to achieve a smooth spiral. If expressed as a %, it will be computed over nozzle diameter

en: Maximum jerk E
ja: 最大振動 E

en: Maximum jerk X
ja: 最大振動 X

en: Maximum jerk Y
ja: 最大振動 Y

en: Maximum jerk Z
ja: 最大振動 Z

en: Maximum jerk of the E axis
ja: 最大振動 E

en: Maximum jerk of the X axis
ja: 最大振動 X

en: Maximum jerk of the Y axis
ja: 最大振動 Y

en: Maximum jerk of the Z axis
ja: 最大振動 Z

en: Maximum length of sparse infill anchor
ja: 最大スパースインフィルアンカー長

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
ja: 造形可能の最大高さです。

en: Maximum recent projects
ja: 「最近のプロジェクト」の最大数

en: Maximum speed E
ja: 最大速度 E

en: Maximum speed X
ja: 最大速度 X

en: Maximum speed Y
ja: 最大速度 Y

en: Maximum speed Z
ja: 最大速度 Z

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
ja: Maximum width of a segmented region. A value of 0 disables this feature.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
ja: この高さでオブジェクトが薄すぎるか、メッシュに欠陥がある可能性があります

en: Measure
ja: 測定

en: Media
ja: メディア

en: Medium
ja: 中位

en: Mesh Boolean
ja: メッシュ合成

en: Mesh boolean
ja: メッシュ合成

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
ja: 結合、差分などのメッシュ合成操作

en: Mesh name
ja: メッシュ名

en: Method
ja: 方法

en: Metric
ja: メートル

en: Micro lidar calibration
ja: ライダー キャリブレーション

en: Min
ja: 最小

en: Min fan speed threshold
ja: ファン最低回転速度

en: Min print speed
ja: 最小造形速度

en: Minimal purge on wipe tower
ja: プライムタワー上最小フラッシュ量

en: Minimize
ja: 最小化

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
ja: フィラメントを使用するのに最低限のノズルHRCです。値が0の場合、ノズルのNRCをチェックしない意味です。

en: Minimum feature size
ja: 最小サイズ

en: Minimum number of segments of each scarf.
ja: 各スカーフの最小セグメント数

en: Minimum sparse infill threshold
ja: スパース インフィルの下閾値

en: Minimum speed for extruding
ja: 押出最低速度

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
ja: 押出最低速度（M205 S）

en: Minimum speed for part cooling fan
ja: パーツ冷却ファンの最低回転数

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ja: 小部分の厚さ下限。モデルに厚さがこの値以下になる部分を造形しません。

en: Minimum travel speed
ja: 最小移動速度

en: Minimum travel speed (M205 T)
ja: 最小移動速度（M205 T）

en: Minimum wall width
ja: 最小壁幅

en: Mirror
ja: 反転

en: Mirror Object
ja: オブジェクトを反転

en: Mirror along the X axis
ja: 反転 (X軸)

en: Mirror along the Y axis
ja: 反転 (Y軸)

en: Mirror along the Z axis
ja: 反転 (Z軸)

en: Mirror object
ja: オブジェクトを反転

en: Mode
ja: モード

en: Model
ja: モデル

en: Model Filament
ja: モデルフィラメント

en: Model Name
ja: モデル名

en: Model printing time
ja: モデル造形時間

en: Model:
ja: モデル

en: Modified G-codes
ja: Modified G-code

en: Modified Value(New)
ja: 変更後 (新)

en: Modifier
ja: モディファイア

en: Modifying the device name
ja: デバイス名を変更

en: Monotonic
ja: 単調

en: Monotonic line
ja: 単調線

en: Month
ja: 月

en: More
ja: 詳細

en: More calibrations
ja: 詳細キャリブレーション

en: Motion ability
ja: 移動能力

en: Motor noise cancellation
ja: モーター騒音キャンセル

en: Mouse click
ja: マウスクリック

en: Mouse wheel
ja: マウスホイール

en: Mouse wheel reverses when zooming
ja: ズーム中にスクロール方向を反転させる

en: Mouse wheel:
ja: マウスホイール

en: Move
ja: 移動

en: Move Object
ja: オブジェクトを移動

en: Move connector
ja: コネクタを移動

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when printing new part after travel
ja: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blobs when printing new parts after traveling.

en: Move of view
ja: 移動

en: Move selection 10 mm in negative X direction
ja: X方向 -10mm

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
ja: Y方向 -10mm

en: Move selection 10 mm in positive X direction
ja: X方向 10mm

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
ja: Y方向 10mm

en: Move slider 5x faster
ja: 5x

en: Movement
ja: 移動

en: Movement in camera space
ja: オブジェクト移動

en: Movement step set to 1 mm
ja: 移動ステップを1mmに設定

en: Movement:
ja: 移動

en: Multi-device Management(Take effect after restarting Studio).
ja: 複数デバイス管理（Bambu Studio再起動後に有効）

en: Multi-part object detected
ja: マルチパーツ検出

en: Multicolor Print
ja: マルチカラー造形

en: Multiple
ja: 複数

en: Multiplier
ja: マルチプライヤ

en: My Device
ja: 私のデバイス

en: Name
ja: 名称

en: Name is invalid;
ja: 名称が無効です

en: Name is unavailable.
ja: 名称は使用できません

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
ja: ファイルのエンコーディング方式はUTF8形式ではありません

en: Name of the printer
ja: プリンター名

en: Names of presets related to the physical printer
ja: プリンターに関連するプリセット名

en: Nano SVG parser can't load from file (%1%).
ja: Nano SVGパーサはファイル (%1%)からロードできません。

en: Nearest
ja: 最寄り

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
ja: 構成を更新する前に、未保存の変更をご確認ください

en: Negative Part
ja: マイナスパーツ

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
ja: ネットワーク プラグインが検出されません。ネットワーク関連の機能は利用できません。

en: Network Test
ja: ネットワークテスト

en: Network lookup
ja: ネットワー参照

en: Network plug-in update
ja: ネットワークプラグインの更新

en: Network unreachable
ja: ネットワークにアクセスできません

en: New
ja: 新規作成

en: New Flow Dynamic Calibration
ja: 新規フローダイナミクスキャリブレーション

en: New Folder
ja: 新規フォルダ

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: New network plug-in available.
ja: 新しいネットワークプラグインが利用可能

en: New version of Bambu Studio
ja: 新バージョン

en: Newer 3mf version
ja: 新3mfバージョン

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No History Result
ja: 結果履歴なし

en: No Printer Connected!
ja: プリンター未接続！

en: No arrangeable objects are selected.
ja: レイアウトできるオブジェクトが選択されていません。

en: No auto support
ja: 自動サポート無し

en: No cooling for the first
ja: 冷却しない最初層数

en: No extrusions under current settings.
ja: 現在の設定では造形しません

en: No files
ja: ファイル無し

en: No ironing
ja: しない

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
ja: アカウント無し、ローカルモードのプリンターのみが表示されます

en: No object can be printed. Maybe too small
ja: 造形できるオブジェクトがありません。

en: No printer
ja: プリンタ無し

en: No printers.
ja: プリンタなし

en: No to All
ja: 全ていいえ

en: No updates available.
ja: 利用可能なアップデートはありません

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
ja: G-codeを修正した3MFファイルを読み込む際に警告を表示しない

en: No-brim
ja: ブリム無し

en: None
ja: 無し

en: Normal
ja: 普通

en: Normal Support expansion
ja: 通常サポート拡大

en: Normal mode
ja: 通常モード

en: Normal printing
ja: 通常造形

en: North America
ja: 北米

en: Not Extruded Yet, Retry
ja: まだ押し出されません。再試行

en: Not apply
ja: 適用しない

en: Not found:
ja: 見つかりません

en: Note: AstroBox version at least 1.1.0 is required.
ja: Note: AstroBox version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: If the only preset under this filament is deleted, the filament will be deleted after exiting the dialog.
ja: 注: このフィラメントの全てのプリセットが削除されると、ダイアログを終了した後にフィラメント自体も削除されます。

en: Note: OctoPrint version at least 1.1.0 is required.
ja: Note: OctoPrint version 1.1.0 or higher is required.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
ja: 注: 同じ素材がロードされた AMS スロットのみが選択できます。

en: Note: Repetier version at least 0.90.0 is required.
ja: Note: Repetier version 0.90.0 or higher is required.

en: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.
ja: 注: 準備するには数分かかる場合があります、暫くお待ち下さい。

en: Note: if a new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
ja: 注: 造形中に新たなフィラメントをセットした場合、AMSは造形が完了するまで自動で情報を読み込みません。

en: Notes
ja: ノート

en: Notice
ja: 通知

en: Nozzle
ja: ノズル

en: Nozzle
    Temperature
ja: ノズル温度

en: Nozzle Diameter
ja: ノズル直径

en: Nozzle Type
ja: ノズルタイプ

en: Nozzle diameter
ja: ノズル直径

en: Nozzle height
ja: ノズル高さ

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm whether to use the temperature for printing.
ja: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please confirm in order to use the temperature for printing.

en: Nozzle temperature
ja: ノズル温度

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
ja: 1層目後のノズル温度

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
ja: 1層目でのノズル温度

en: Nozzle temperature when printing
ja: ノズル温度

en: Nozzle type
ja: ノズルタイプ

en: Nozzle volume
ja: 内腔容積

en: Number of copies:
ja: 複製数

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
ja: スカートのループ数です、値が0の場合、スカートが無効になります。

en: Number of top interface layers
ja: トップ接触面の層数

en: Number of walls of every layer
ja: 壁面の層数です。

en: Object
ja: OBJ

en: Object %1% has zero size and can't be arranged.
ja: オブジェクト %1% はサイズが0の為レイアウトできません。

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
ja: オブジェクト一覧
    全てのオブジェクトを確認でき、造形パラメータもオブジェクト別で設定できます

en: Object Operations
ja: オブジェクト操作

en: Object Settings to modify
ja: Object Settings to Modify

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
ja: オブジェクトの %1% と %2% の間には、造形できるものがありません。

en: Object coordinates
ja: オブジェクト座標

en: Object flow ratio
ja: オブジェクト流量比

en: Object manipulation
ja: オブジェクト操作

en: Object name: %1%
ja: オブジェクト名: %1%

en: Object too large
ja: オブジェクトが大きすぎます

en: Object too small
ja: オブジェクトが小さすぎます

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when print ABS
ja: オブジェクトはこの数の層数だけ持ち上がります。ABS造形時のワープを避けるために使用してください。

en: Object with multiple parts was detected
ja: 複数のパーツを含むオブジェクトが検出されました

en: Object/Part Setting
ja: オブジェクト/パーツ設定

en: Object: %1%
ja: オブジェクト: %1%

en: Objects
ja: OBJ

en: Objects List
ja: オブジェクト一覧

en: Objects list
ja: オブジェクト一覧

en: Objects with zero volume removed
ja: 体積が０のオブジェクトを削除しました

en: Octagram Spiral
ja: オクタグラムスパイラル

[ctx: OfFile]
en: Size
ja: サイズ

en: Offline
ja: オフライン

en: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this settings will allow only one instance.
ja: On OSX there is always only one instance of app running by default. However it is allowed to run multiple instances of same app from the command line. In such case this setting will allow only one instance.

en: On build plate only
ja: ビルドプレートのみ

en: On overhangs only
ja: オーバーハングのみ

en: Ongoing uploads
ja: 進行中のアップロード

en: Online
ja: オンライン

en: Online Models
ja: オンラインモデル

en: Only Windows 10 is supported.
ja: Windows 10のみ対応

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
ja: 造形しにくい部分だけサポートを生成します、例えば細長いしっぽ、ハリなど

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
ja: Only display printers with changes to printer, filament, and process presets are displayed.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
ja: G-codeファイルは一度一つしか開きません

en: Only one wall on first layer
ja: 第1層はウォール1層

en: Only one wall on top surfaces
ja: トップ面はウォール1層

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
ja: 移動距離が閾値以上の場合のみ、リトラクションを作動します。

en: Only used as a visual help on UI
ja: ビジュアル情報として使用される

en: Open
ja: 開く

en: Open &Studio
ja: Studioを開く

en: Open Documentation in web browser.
ja: ブラウザで開く

en: Open Folder
ja: フォルダを開く

en: Open Folder.
ja: フォルダを開く

en: Open G-code file:
ja: G-codeファイルを開く

en: Open Network Test
ja: ネットワークテストを開く

en: Open Preferences.
ja: 環境設定を開く

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: Open Studio
ja: Studioを開く

en: Open a G-code file
ja: G-codeファイルを開く

en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

en: Open a project file
ja: プロジェクトファイルを開く

en: Open as project
ja: プロジェクトとして開く

en: Open next tip.
ja: 次のヒント

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
ja: 操作を取り消し中、少々お待ちください。

en: Optimize orientation
ja: 向きを最適化

en: Optimize support interface area
ja: サポート接触面を最適化

en: Optimizing toolpath
ja: ツールパスを最適化

en: Options
ja: オプション

en: Options:
ja: オプション

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
ja: 壁とインフィルの造形順。チェックを外すと、壁が先に造形されます。

en: Order of walls
ja: 壁造形順

en: Orient
ja: 向き調整

en: Orienting
ja: 向き調整中

en: Orienting...
ja: 向き調整中

en: Origin
ja: 原点

en: Other
ja: その他

en: Other Color
ja: その他のカラー

en: Other Device
ja: その他のデバイス

en: Other layers
ja: 他の層

en: Other layers filament sequence
ja: 次層以降フィラメントシークエンス

en: Other layers print sequence
ja: 次層以降造形シークエンス

en: Other layers speed
ja: 他の層の速度

en: Others
ja: その他

en: Outer wall
ja: 外壁

en: Outer wall speed
ja: 外壁造形速度

en: Outside
ja: 外側

en: Over-extrusion or under extrusion
ja: 過剰な押し出し、または押し出し不足

en: Overflow
ja: オーバーフロー

en: Overhang speed
ja: オーバーハング速度

en: Overhang threshold for participating cooling
ja: 冷却に関するオーバーハング閾値

en: Overhang wall
ja: オーバーハング

en: Overwrite a system profile is not allowed
ja: システムプロファイルの上書きはできません

en: Overwrite file
ja: ファイルを上書き

en: PA Calibration
ja: PAキャリブレーション

en: PA Line
ja: PAライン

en: PA Pattern
ja: PAパターン

en: PA Tower
ja: PAタワー

en: PA step:
ja: PAステップ:

en: PRE host: api-pre.bambu-lab.com/v1
ja: PRE ホスト: api-pre.bambu-lab.com/v1

en: Packing data to 3mf
ja: データを構成中

en: Packing project data into 3mf file
ja: プロジェクトデータを3MFファイルに書き込む

en: Paint
ja: ペイント

en: Paint Toolbar
ja: ペイント ツールバー

en: Painted using: Filament %1%
ja: フィラメント %1%でペイントします

en: Pan View
ja: 移動

en: Parallel
ja: 平行

en: Parameter validation
ja: パラメータ検証

en: Part
ja: パーツ

en: Part 1
ja: パーツ1

en: Part 2
ja: パーツ2

en: Part Settings to modify
ja: Part Settings to Modify

en: Part cooling fan
ja: パーツ冷却ファン

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
ja: 自動冷却時に、パーツ冷却ファンの最大回転速度。

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
ja: パーツ冷却ファンは、積層造形時間がこの値より短い時に最大回転速度で作動します。

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
ja: パーツ冷却ファンは、積層造形時間がこの値より長い時に最小回転速度で作動します。

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
ja: パーツ冷却ファンは、積層造形時間がこの値より短い時に作動します。

en: Part coordinates
ja: パーツ向き

en: Part name: %1%
ja: パーツ名: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
ja: Part of the calibration failed! It may help to clean the plate and retry. The failed test result will be deleted.

en: Parts
ja: Part

en: Pass 1
ja: パス 1

en: Pass 2
ja: パス 2

en: Password
ja: パスワード

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste clipboard
ja: 貼り付け

en: Paste from clipboard
ja: 貼り付け

en: Pattern
ja: パターン

en: Pattern angle
ja: パターン角度

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause G-code
ja: G-codeを一時停止

en: Pause of front cover falling
ja: フロントカバーの脱落により一時停止

en: Paused due to filament runout
ja: フィラメント切れにより一時停止

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
ja: ベッド温度異常により一時停止

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
ja: ノズル温度異常により一時停止

en: Pen shape
ja: ペンの形

en: Pen size
ja: ペンサイズ

en: Percent
ja: ％

en: Perform
ja: 適用

en: Perform Recognition
ja: 認識を実行

en: Perform cut
ja: カットを実行

en: Performed boolean intersection fails 
     because the selected parts have no intersection
ja: 交差処理に失敗しました。 
     選択されたパーツに交差箇所がありません。

en: Pictures
ja: 画像

en: Pin Code
ja: PINコード

en: Place on cut
ja: カット面に合わせる

en: Planar
ja: Planar（同一面上）

en: Plane
ja: 面

en: Plate
ja: プレート

en: Plate %d: %s does not support filament %s
ja: プレート %d: %s がフィラメント %s を使用できません

en: Plate Settings
ja: プレート設定

en: Plate Type
ja: プレートタイプ

en: Plate name
ja: プレート名

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
ja: Plate% d: %s is not suggested for use printing filament %s(%s). If you still want to do this print job, please set this filament's bed temperature to a number that is not zero.

en: Plater
ja: 準備

en: Play
ja: 再生

en: Playing...
ja: 再生中...

en: Please add at least one more object and select them together,
    then right click to assembly these objects.
ja: 最低1つのオブジェクトを追加し、一緒に選択してください。
    その後、それらのオブジェクトを右クリックします。

en: Please change the desiccant when it is too wet. The indicator may not represent accurately in following cases : when the lid is open or the desiccant pack is changed. it take hours to absorb the moisture, low temperatures also slow down the process.
ja: 湿度が高すぎる時は除湿剤を交換してください。以下の場合、インジゲーターは正確に表示されません：カバーが開いている時、除湿剤を交換した時湿度の安定には数時間かかります。また室温が低い時はより時間がかかります。

en: Please check the following:
ja: 次の内容をご確認ください:

en: Please check the network and try again, You can restart or update the printer if the issue persists.
ja: Please check the network and try again. You can restart or update the printer if the issue persists.

en: Please check the printer network connection.
ja: プリンターとのネットワーク接続をご確認ください

en: Please check your object list before preset changing.
ja: プリセットを変更する前にオブジェクトリストを確認してください。

en: Please choose a block with smoothest top surface
ja: もっとも綺麗なトップ表面を選んでください

en: Please choose a block with smoothest top surface.
ja: もっとも綺麗な表面のブロックを選択してください。

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
ja: 保存後、プリセット"%1%"に対する操作を選択してください

en: Please choose the filament colour
ja: Please choose the filament color

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
ja: フィラメントとAMSのスロットのマッピング関係を指定できます。

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
ja: それでも造形を続行する場合は「確認」ボタンをクリックしてください。

en: Please confirm explosion ratio = 1,and please select at least one object
ja: Please confirm explosion ratio = 1, and please select at least one object

en: Please confirm on the printer screen
ja: プリンター画面を確認してください。

en: Please correct them in the param tabs
ja: Please correct them in the Param tabs

en: Please enter the IP of printer to connect.
ja: Please enter the IP of the printer to connect.

en: Please enter the layer number
ja: 層の番号をご入力ください

en: Please enter the name you want to save to printer.
ja: プリンターに保存する名前を入力してください。

en: Please find the best line on your plate
ja: Please find the best line on your plate.

en: Please find the best object on your plate
ja: プレート上で最良のオブジェクトを選んでください

en: Please find the corner with perfect degree of extrusion
ja: Please find the corner with the perfect degree of extrusion

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note that there are a few cases that can make the calibration results unreliable, such as insufficient adhesion on the build plate. Improving adhesion can be achieved by washing the build plate or applying glue. For more information on this topic, please refer to our Wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
ja: フローダイナミクスキャリブレーションの詳細については、当社のWikiをご覧ください。
    通常、キャリブレーションは不要です。単一の色や材料で印刷を開始する際に、「フローダイナミクスキャリブレーション」オプションが印刷開始メニューでチェックされていると、プリンターは従来の方法に従い、印刷前にフィラメントをキャリブレーションします。複数の色や材料で印刷を開始する場合、プリンターはフィラメントが切り替わるたびにデフォルトの補正パラメーターを使用し、ほとんどの場合良好な結果が得られます。
    
    注意点として、キャリブレーション結果が信頼できない原因となる場合がいくつかあります。例えば、ビルドプレートの接着が不十分な場合です。接着力を向上させるには、ビルドプレートを洗浄したり、糊を塗布することが有効です。このトピックに関する詳細については、当社のWikiを参照してください。
    
    我々の検証によるとキャリブレーション結果には約10％のジッターがあり、各キャリブレーションで結果が完全に一致しない場合があります。現在、その根本原因を調査しており、新しいアップデートで改善を行う予定です。

en: Please go to filament setting to edit your presets if you need.
    Please note that nozzle temperature, hot bed temperature, and maximum volumetric speed has a significant impact on printing quality. Please set them carefully.
ja: プリセットを編集する場合はフィラメント設定へ。
    ノズル温度、ベッド温度、最大地積速度は造形品質に大きく影響します。慎重に設定を行ってください。

en: Please go to printer settings to edit your presets
ja: プリセットを編集するにはプリンター設定へ

en: Please home all axes (click
ja: すべての軸を原点復帰してください（

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
ja: 適切な値を入力してください (0.0 < 流量比 < 2.0)

en: Please input the printer access code:
ja: アクセスコードを入力してください

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
ja: 正しい値を入力してください:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp > End temp + 5)
ja: 正しい値を入力してください:
    開始温度: <= 350
    終了温度: >= 180
    開始温度 > 終了温度 + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
ja: 正しい値を入力してください:
    開始値: >= %.1f
    終了値: <= %.1f
    終了値: > 開始値
    値ステップ: >= %.3f)

en: Please input valid values:
    start > 0 step >= 0
    end > start + step)
ja: 正しい値を入力してください:
    開始 > 0 ステップ >= 0
    終了 > 開始 + ステップ)

en: Please input valid values:
    start > 10 step >= 0
    end > start + step)
ja: 正しい値を入力してください:
    開始 > 10 ステップ >= 0
    終了 > 開始 + ステップ)

en: Please log in first.
ja: サインインしてください

en: Please note that saving action will replace this preset
ja: 注意：現在のプリセットを上書きされます。

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
ja: スライシングエラーを解決して、もう一度公開していください

en: Please right click to assembly these objects.
ja: オブジェクトを合成するには右クリックしてください。

en: Please save project and restart the program.
ja: プロジェクトを保存して、アプリケーションを再起動してください。

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
ja: スパイラルモードでは、[オブジェクト順]で複数のオブジェクトを造形してください

en: Please select a file
ja: ファイルを選択してください

en: Please select a type you want to export
ja: エクスポートしたいタイプを選択してください。

en: Please select an AMS slot before calibration
ja: キャリブレーション前に、AMSスロットを選択してください

en: Please select an action
ja: アクションを選択してください

en: Please select at least one filament for calibration
ja: キャリブレーションするフィラメントを最低1つ選択してください。

en: Please select at least one object.
ja: 最低１つのオブジェクトを選択してください。

en: Please select at least one printer or filament.
ja: 最低1つのプリンターまたはフィラメントを選択してください。

en: Please select at least two volumes.
ja: 最低2つのボリュームを選択してください。

en: Please select filament to calibrate.
ja: キャリブレートするフィラメントを選択してください。

en: Please select single object.
ja: 単一のオブジェクトを選択してください

en: Please upgrade your graphics card driver.
ja: パソコンのGPUドライバーを更新してください

en: Plot cut plane
ja: 切断面を指定

en: Plug
ja: プラグ

en: Point
ja: 点

en: Point on circle
ja: 円をポイント

en: Point on edge
ja: エッジをポイント

en: Point on plane
ja: 面をポイント

en: Portions copyright
ja: ライセンス情報

en: Position
ja: 位置

en: Post-processing Scripts
ja: 後処理スクリプト

en: Power on update
ja: 起動時に自動更新

en: Precise Z height
ja: 精密なZ高さ

en: Precision
ja: 精度

en: Preferences
ja: 設定

en: Preferences sync
ja: 設定を同期

en: Prepare
ja: 準備

en: Prepare time
ja: 準備時間

en: Preparing print job
ja: 造形タスクを準備

en: Preset
ja: プリセット

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
ja: プリセット"%1%"は既に存在し、また互換性がありません。

en: Preset "%1%" already exists.
ja: プリセット "%1%" は既に存在します。

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
ja: プリセット"%1%"には、以下に未保存の変更があります

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
ja: プリセット"%1%"は新しいプリンターとの互換性がなく、また以下に未保存の変更があります

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
ja: プリセット "%1%" は新しいプロセス・プロファイルとの互換性がなく、以下に未保存の変更があります

en: Preset Inside Project
ja: このプロジェクト内のプリセット

en: Preset path is not found, please reselect vendor.
ja: Preset path is not found; please reselect vendor.

en: Preset sync
ja: プリセット同期

en: Preset(Old)
ja: プリセット (古)

[ctx: PresetName]
en: Copy
ja: コピー

en: Presets
ja: プリセット

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
ja: 他のプリセットから継承されたプリセットは削除できません

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for Bambu Printer
ja: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for Bambu Printers

en: Prev
ja: 前へ

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
ja: プレビュー専用モード
    このファイルにはG-codeのみが入っており、「準備」ページで表示できません

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
ja: 過去に保存されていない項目が検出されました。復元しますか？

en: Price
ja: 価格

en: Prime Tower
ja: プライムタワー

en: Prime tower
ja: プライムタワー

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」が有効の為、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - アダプティブ積層ピッチを有効にする

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」、或は「独立サポート積層ピッチ」が有効の場合、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - 「アダプティブ積層ピッチ」と「独立サポート積層ピッチ」を有効にする

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
ja: 「独立サポート積層ピッチ」が有効の場合、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - 「独立サポート積層ピッチ」を有効にする

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
ja: スムーズタイムラプスビデオを作成するにはプライムタワーが必要です。プライムタワーを有効にしますか？

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
ja: スムーズタイムラプスビデオを作成するにはプライムタワーが必要です。プライムタワーを有効にしますか？

en: Print
ja: 造形する

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
ja: オブジェクト順で造形：
    衝突を回避するため、自動レイアウトはお勧めです

en: Print Options
ja: 造型オプション

en: Print all
ja: 造形開始 (全プレート)

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
ja: 印刷ファイルが見つかりません。再スライスして送信してください。

en: Print file not found. please slice again.
ja: 造形ファイルが見つかりません。再スライスしてください。

en: Print infill first
ja: インフィルから造形

en: Print numbers
ja: 造形数

en: Print plate
ja: 造形開始

en: Print sequence
ja: 造形シーケンス

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
ja: 外壁と内壁の造形順

en: Print sequence, layer by layer or object by object
ja: 造形の順番を設定します、積層順かオブジェクト順にしてください

en: Print settings
ja: 造形設定

en: Print speed of ironing lines
ja: アイロン時の造形速度です。

en: Print temperature
ja: 造形温度

en: Print using materials mounted on the back of the case
ja: 外部スプールホルダーのフィラメントで造形します

en: Print with filaments in the AMS
ja: AMSのフィラメントで造形します

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
ja: 外部スプールホルダーのフィラメントで造形します

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
ja: 外部スプールホルダーのフィラメントで造形します

en: Printable
ja: 造形可能

en: Printable Space
ja: 造形可能空間

en: Printable area
ja: 造形可能領域

en: Printable height
ja: 造形可能高さ

en: Printable space
ja: 造形可能領域

en: Printer
ja: プリンター

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
ja: プリンター "%1%" とプリセット "%2%" を選択しました

en: Printer Created
ja: プリンター作成

en: Printer Parts
ja: パーツ設定

en: Printer Setting
ja: プリンター設定

en: Printer and all the filament&process presets that belong to the printer. 
    Can be shared with others.
ja: Printer and all the filament & process presets that belong to the printer,
    Can be shared with others

en: Printer is not connected yet.
ja: プリンターが未接続です。

en: Printer preset bundle(.bbscfg)
ja: プリンタープリセットバンドル(.bbscfg)

en: Printer preset names
ja: プリセット名

en: Printer presets(.zip)
ja: プリンタープリセット(.zip)

en: Printer settings
ja: プリンター設定

en: Printing
ja: 造形中

en: Printing Parameters
ja: 造形パラメーター

en: Printing Progress
ja: 進捗

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
ja: シルク質感のフィラメント
    光沢がある美しい造形物をできるフィラメントは、プロセスに特別なケアが必要です。

en: Printing by object G-code
ja: オブジェクト順造形毎のG-code

en: Printing was paused by the user
ja: ユーザにより一時停止

en: Privacy Policy Update
ja: プライバシーポリシーの更新

en: Prizm
ja: 柱体

en: Problem occured. Please update the printer firmware and try again.
ja: A problem occurred. Please update the printer firmware and try again.

en: Process
ja: プロセス

en: Process Settings
ja: プロセス設定

en: Process presets(.zip)
ja: プロセスプリセット(.zip)

en: Processing G-Code from Previous file...
ja: G-codeを処理中

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
ja: モデル %1% には百万以上の三角形が入るため、処理するのに時間がかかる場合があります。

en: Product host
ja: PRODホスト

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project downloaded %d%%
ja: プロジェクトをダウンロード %d%%

en: Project-inside presets
ja: プロジェクト プリセット

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
ja: PrusaSlicer は、Alessandro Ranellucci 製の Slic3r に基づいて作られています。

en: Publish
ja: 公開する

en: Publish to MakerWorld
ja: MakerWorldに登録

en: Publish was cancelled
ja: 公開は取り消しました

en: Pull back current filament
ja: フィラメントを引き戻す

en: Purge old filament
ja: 古いフィラメントを排出

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: 廃料をオブジェクトのインフィルに使用されます。フィラメントの廃料が減り、造形時間も短縮できます。ただ、壁面の色が透明又は薄い場合は中の色が見えてしまう可能性があります。

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: 廃料をオブジェクトのインフィルに使用されます。フィラメントの廃料が減り、造形時間も短縮できます。

en: Purging volumes
ja: フラッシュ体積

en: Push new filament into extruder
ja: フィラメントを押出機に押入れる

en: QA  host: api-qa.bambu-lab.com/v1
ja: QAホスト：api-qa.bambu-lab.com/v1

en: Quality
ja: 品質

en: Quality / Speed
ja: 品質/速度

en: Quick
ja: クイック

en: Quick set
ja: クイックセット

en: Quit
ja: 終了

en: Quit %s
ja: %s を終了

en: Quit BambuStudio
ja: BambuStudioを終了

en: Radius
ja: 半径

en: Raft
ja: ラフト

en: Raft contact Z distance
ja: ラフト接触面Z間隔

en: Raft expansion
ja: ラフト拡張

en: Raft layers
ja: ラフト

en: Random
ja: ランダム

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
ja: この設定により、壁面を造形時にノズルがランダムで軽微な振動を加えます。これにより、表面にザラザラ感が出来上がります。

en: Range
ja: 範囲

en: Re&load from Disk
ja: ディスクからの再読み込み

en: Rear
ja: 背面

en: Rear View
ja: 背面

en: Rebuild
ja: 再構築

en: Recalibration
ja: 再キャリブレート

en: Recent projects
ja: 最近のプロジェクト

en: Recommended nozzle temperature
ja: 推奨ノズル温度

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
ja: このフィラメントで推奨ノズル温度は %d ~ %d ℃です。

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
ja: フィラメントの推奨ノズル温度、0は未設定との意味です

en: Record Factor
ja: 係数の記録

en: Rectangle
ja: 寸法

en: Rectangular
ja: 長方形

en: Rectilinear
ja: 直線

en: Rectilinear grid
ja: 直線グリッド

en: Redo
ja: やり直す

en: Reduce infill retraction
ja: インフィルのリトラクション低減

en: Refresh
ja: 再読込

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
ja: 以前のフローダイナミクスキャリブレーションの記録をリフレッシュ

en: Region selection
ja: 地域選択

en: Regular
ja: レギュラー

en: Release Note
ja: リリースノート

en: Reload from disk
ja: ディスクから再読込み

en: Reload the plater from disk
ja: プレートを再読込み

en: Reload the selected parts from disk
ja: 選択したパーツをディスクから再読込み

en: Remaining errors
ja: 残エラー

en: Remember my choice
ja: 次回も同じ選択

en: Remember my choice.
ja: 次回も同じ選択

en: Remove
ja: 削除

en: Remove all
ja: 全て削除

en: Remove connector
ja: コネクタを削除

en: Remove connector from selection
ja: 選択個所からコネクタを削除

en: Remove connectors
ja: コネクタを削除

en: Remove detail
ja: 詳細を削除

en: Remove last filament
ja: 最後のフィラメントを削除

en: Remove painted color
ja: 塗った色を消去

en: Remove parameter
ja: パラメータを削除

en: Remove selected points
ja: 選択したポイントを削除

en: Remove selection
ja: 選択を削除

en: Remove small overhangs
ja: 小さなオーバーハングを除外

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
ja: サポートが不要そうな小さなオーバーハングを除外します

en: Remove the selected plate
ja: 選択したプレートを削除

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Renaming
ja: 名前を変更中

en: Repair canceled
ja: 修復を取消しました

en: Repair failed.
ja: 修復が失敗しました

en: Repair finished
ja: 修復完了

en: Repaired 3mf file contains more than one object
ja: 修復した3mfファイルには複数のオブジェクトが含まれています。

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
ja: 修復した3mfファイルには複数のパーツが含まれています。

en: Repaired 3mf file does not contain any object
ja: 修復した3mfファイルにはオブジェクトがありません

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
ja: 修復された3mfファイルにはパーツがありません

en: Repairing model object
ja: モデルオブジェクトを修復

en: Repairing object by Windows service
ja: Windowsサービスでオブジェクトを修復

en: Repairing was canceled
ja: 修復は取消しました

en: Replace Tiled Window
ja: タイルされたウインドウを置換

en: Replace the selected part with new STL
ja: 選択したパーツを新しいSTLに置換え

en: Replace with STL
ja: STLに置き換え

en: Report issue
ja: 問題を報告

en: Required nozzle HRC
ja: ノズルHRC

en: Reserved keywords found
ja: 保留キーワードが見つかりました

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Position
ja: 位置をリセット

en: Reset Rotation
ja: 回転をリセット

en: Reset current rotation to real zeros.
ja: 現在の回転を0にリセット

en: Reset direction
ja: 方向をリセット

en: Reset parameter
ja: パラメータをリセット

en: Reset to base
ja: ベースにリセット

en: Resolution
ja: 解像度

en: Restart selection
ja: 選択をやり直す

en: Restore
ja: 復元

en: Restore to inch
ja: インチ単位に復元

en: Restore to meter
ja: メータル単位に復元

en: Result can be read by human eyes.
ja: 結果は人が読み取れます。

en: Resume
ja: 再開

en: Resume Printing
ja: 造形を再開

en: Resume Printing(defects acceptable)
ja: 造形を再開 (欠陥を容認)

en: Resume Printing(problem solved)
ja: 造形を再開 (問題解決済み)

en: Retract
ja: リトラクション

en: Retract amount before wipe
ja: 拭き上げ前のリトラクション量

en: Retract when change layer
ja: 積層変更時のリトラクション

en: Retraction
ja: リトラクション

en: Retraction Length
ja: リトラクション長さ

en: Retraction Speed
ja: リトラクション速度

en: Retraction distance when cut
ja: カット時リトラクション量

en: Retraction test
ja: リトラクションテスト

en: Retraction when switching material
ja: 素材変更時のリトラクション

en: Retry
ja: 再試行

en: Reverse rotation
ja: 回転方向を反転

en: Right
ja: 右面

en: Right View
ja: 右面

en: Right button click the icon to drop the object printable property
ja: Right click the icon to drop the object printable property

en: Right button click the icon to drop the object settings
ja: 右クリックしオブジェクト設定を開きます

en: Right click
ja: 右クリック

en: Right click the icon to fix model object
ja: 右クリックしオブジェクトを修復します

en: Right mouse button
ja: 右マウスボタン

en: Right mouse button:
ja: マウス右ボタン

en: Role-based wipe speed
ja: タイプ別ワイプ速度

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate (absolute)
ja: 回転（絶対）

en: Rotate (relative)
ja: 回転（相対）

en: Rotate View
ja: 回転

en: Rotate around center:
ja: 中心付近で回転

en: Rotate horizontally
ja: 水平回転

en: Rotate of view
ja: 回転

en: Rotate text
ja: テキストを回転

en: Rotation
ja: 回転

en: Rounded Rectangle
ja: 四角形（角丸）

en: Running post-processing scripts
ja: 後処理スクリプトを実行

en: SN
ja: シリアル番号

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    Bambu Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
ja: STEP
    STEP形式で、STL形式よりもっと高品質なスライス結果を得られます、是非お試しください。

en: SVG file does NOT contain a single path to be embossed (%1%).
ja: SVGファイルにエンボスする単一パスが含まれません。(%1%)

en: Same as Global Bed Type
ja: 全般設定の「ベッドタイプ」と同様

en: Same as Global Plate Type
ja: グローバルプレートタイプと同じ

en: Same as top
ja: トップと同じ

en: Save
ja: 保存

en: Save %s as
ja: %sを名前をつけて保存

en: Save G-code file as:
ja: 名前を付けて保存

en: Save Project
ja: プロジェクトを保存

en: Save Project as
ja: プロジェクトを名前を付けて保存

en: Save Sliced file as:
ja: 名前を付けて保存:

en: Save current %s
ja: 現在の %s を保存

en: Save current project as
ja: プロジェクトを名前を付けて保存

en: Save current project to file
ja: 現在のプロジェクトを保存

en: Save file as:
ja: 名前を付けて保存

en: Save preset
ja: プリセットを保存

en: Save project
ja: プロジェクトを保存

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
ja: 選択したオプションをプリセット"%1%"に保存

en: Save the selected options.
ja: 選択したオプションを保存

en: Save to Filament Preset
ja: フィラメントプリセットに保存

en: Saving objects into the 3mf failed.
ja: 3mfへの保存は失敗しました。

en: Scale
ja: スケール

en: Scale an object to fit the build volume
ja: ビルド容積に合わせて伸縮する

en: Scale ratios
ja: 倍率

en: Scale to build volume
ja: ビルド容積に合わせる

en: Scan first layer
ja: 1層目を検査

en: Scanning bed surface
ja: ベッド表面を検査

en: Scarf application angle threshold
ja: スカーフ適用角度閾値

en: Scarf around entire wall
ja: 壁全体にスカーフ

en: Scarf joint for inner walls
ja: 内壁用スカーフジョイント

en: Scarf length
ja: スカーフ長

en: Scarf seam type
ja: スカーフシームタイプ

en: Scarf slope gap
ja: スカーフ斜面ギャップ

en: Scarf start height
ja: スカーフ開始の高さ

en: Scarf steps
ja: スカーフステップ

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
ja: %1%にタスクをスケジューリングしました、詳細は「ウインドウ→タスクキュー」にてご確認ください。

en: Seam
ja: 継ぎ目

en: Seam painting
ja: 継ぎ目ペイント

en: Seam position
ja: 継ぎ目位置

en: Seams
ja: 継ぎ目

en: Search in preset
ja: 検索

en: Search plate, object and part.
ja: プレート、オブジェクト、部品を検索

en: Second
ja: 秒

en: Section View
ja: 断面

en: Section view
ja: 断面

en: Select
ja: 選択

en: Select 2 faces on objects and 
     make objects assemble together.
ja: オブジェクト上の2面を選択し結合する。

en: Select 2 points or circles on objects and 
     specify distance between them.
ja: オブジェクト上の2点または円を選択し、
    その間の距離を特定する。

en: Select All
ja: 全てを選択

en: Select Filament Preset
ja: フィラメントプリセット選択

en: Select Model
ja: モデルを選択

en: Select Plate
ja: プレートを選択

en: Select Printer
ja: プリンタを選択

en: Select Type
ja: タイプ選択

en: Select Vendor
ja: 販売者を選択

en: Select a G-code file:
ja: G-codeファイルを選択

en: Select a new file
ja: ファイルを選択

en: Select a part
ja: パーツを選択

en: Select all
ja: 全てを選択

en: Select all connectors
ja: 全てのコネクタを選択

en: Select all objects
ja: すべてのオブジェクトを選択

en: Select feature
ja: フィーチャーを選択

en: Select filament preset
ja: フィラメントプリセット選択

en: Select multiple objects
ja: 複数のオブジェクトを選択

en: Select objects by rectangle
ja: 矩形でオブジェクトを選択

en: Select point
ja: 点を選択

en: Select presets to compare
ja: 比較するプリセットを選択

en: Select profile to load:
ja: プロファイルを選択

en: Select settings
ja: 設定を選択

en: Select the language
ja: 言語を選択

en: Select the object/part and mouse click to change the name
ja: オブジェクト/パーツを選択し、名前を変更します

en: Select the object/part and press space to change the name
ja: オブジェクト/パーツを選択し、名前を変更します

en: Selection
ja: 選択

en: Selection conflicts
ja: 選択の競合

en: Selects all objects
ja: すべてのオブジェクトを選択

en: Send
ja: 送信

en: Send G-code
ja: G-codeを送信

en: Send all
ja: 送信 (全プレート)

en: Send to Multi-device
ja: 複数デバイスに送信

en: Send to printer
ja: プリンタへ送信

en: Sending
ja: 送信中

en: Sending gcode file over LAN
ja: LANでG-codeファイルを送信

en: Sending gcode file to sdcard
ja: G-codeファイルをSDカードに送信

en: Sending print configuration
ja: 構成を送信

en: Sending print job over LAN
ja: LAN経由で造形タスクを送信

en: Sending print job through cloud service
ja: クラウド経由で造形タスクを送信

en: Sensitivity of pausing is
ja: 感度

en: Sequence
ja: 順番

en: Serial
ja: シリアル

en: Serial:
ja: シリアル番号

en: Serious
ja: 重大な

en: Service Unavailable
ja: サービスは利用できません

en: Service name
ja: サービス名

en: Services
ja: サービス

en: Set
ja: 設定

en: Set 3DConnexion
ja: 3DConnexion設定

en: Set 3DConnexion mouse
ja: 3DConnexionマウス設定

en: Set Filament for selected items
ja: 選択した項目のフィラメントを設定

en: Set Orientation
ja: 向きを設定

en: Set Scale
ja: スケールを設定

en: Set as an individual object
ja: 個別オブジェクトとして設定

en: Set as cover
ja: 代表画像に設定

en: Set as individual objects
ja: 個別オブジェクトとして設定

en: Set extruder number for the objects and parts
ja: オブジェクトとパーツ造形用の押出機番号を設定

en: Set filament for selected items
ja: 選択した項目のフィラメントを設定

en: Set filaments to use
ja: フィラメントを選択

en: Set grabber size for move,rotate,scale tool.
ja: 移動／回転／縮尺ツールのグラバー（赤青緑のハンドル）のサイズを指定。

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
ja: オブジェクトのパラメータを設定
    複数のオブジェクトを一回で設定できます

en: Set scarf seam type for this filament. This setting could minimize seam visibiliy.
ja: このフィラメントのスカーフシームの対象を設定します。この設定によりシーム（継ぎ目）を目立たなくします。

en: Set the brim type of this object to "painted"
ja: ブリムタイプを「ペイント」に設定

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
ja: 造形中に、AMSスロットを設定できません。

en: Setting Overrides
ja: 上書き設定

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
ja: 造形中の仮想スロット情報の設定はサポートされません

en: Settings
ja: 設定

en: Setup Wizard
ja: セットアップ ウィザード

en: Shape
ja: 形状

en: Shell
ja: シェル

en: Shift + Left mouse button
ja: Shift + マウスの左ボタン

en: Shift + Left mouse button:
ja: Shift + マウス左ボタン

en: Shift + Mouse move up or down
ja: Shift + マウス上下移動

en: Shift + Right mouse button:
ja: Shift + マウス右ボタン

en: Shift+Any arrow
ja: Shift + ↑↓←→

en: Shift+Left mouse button
ja: Shift + マウス左ボタン

en: Shift+Mouse wheel
ja: Shift + マウスホイール

en: Shortcut Key
ja: ショートカット

en: Show
ja: 表示

en: Show "Live Video" guide page.
ja: 「ライブビュー」ガイドを表示

en: Show &Overhang
ja: オーバーハングを表示

en: Show All
ja: 全て表示

en: Show Configuration Folder
ja: 構成フォルダを表示

en: Show Labels
ja: ラベルを表示

en: Show Tip of the Day
ja: 「毎日のヒント」を表示

en: Show all files, recent first.
ja: 全てのファイルを表示

en: Show all presets (including incompatible)
ja: 全てのプリセットを表示

en: Show error message
ja: エラーを表示

en: Show history on the home page
ja: ホームページに「最近開いた項目」を表示

en: Show home page on startup
ja: 起動時にホームページを表示

en: Show keyboard shortcuts list
ja: ショートカット一覧を表示

en: Show object labels in 3D scene
ja: 3Dシーンにラベルを表示

en: Show object overhang highlight in 3D scene
ja: 3Dシーンでオブジェクトのオーバーハングをハイライト

en: Show online staff-picked models on the home page
ja: ホームページにスタッフが選んだオンラインモデルを表示

en: Show the list of the keyboard shortcuts
ja: ショートカット一覧を表示

en: Show the step mesh parameter setting dialog.
ja: stepメッシュパラメーター設定ダイアログを表示

en: Show wireframe
ja: ワイヤフレームを表示

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
ja: 3Dconnexion設定を表示/非表示

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
ja: 1層目を縮小して、コーナーのはみ出しを軽減します。

en: Shrinkage
ja: 収縮率

en: Silent
ja: サイレント

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
ja: 簡略化は 1 つのパーツのみに使用できます

en: Simplify
ja: 簡略化

en: Simplify Model
ja: モデルを簡略化

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
ja: モデルを簡略化
    オブジェクトのメッシュを簡略化して、スライスの速度を上げられます。モデルを右クリックし、メニューで選択できます。

en: Simplify model
ja: モデルを簡略化

en: Simply switch to "%1%"
ja: "%1%"に切り替え

en: Size
ja: サイズ

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
ja: プレート上のサイズ

en: Size:
ja: サイズ:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
ja: サイズ: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
ja: サイズ: %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip AMS blacklist check
ja: AMSブラックリスト確認をスキップ

en: Skip Calibration2
ja: キャリブレーション2をスキップ

en: Skirt distance
ja: スカート距離

en: Skirt height
ja: スカート高さ

en: Skirt loops
ja: スカートのループ数

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
ja: ホストタイプを入力してください。

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
ja: APIキーとパスワードを入力してください。

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
ja: ホスト名、IPアドレス、URLを入力してください。ユーザ名とパスワードがある場合、下記形式を参照してください https://username:password@your-octopi-address/

en: Slice all
ja: スライス (全プレート)

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
ja: 全プレートをスライスし、造形時間を推測します

en: Slice gap closing radius
ja: 隙間充填半径

en: Slice ok.
ja: スライス完了

en: Slice plate
ja: スライス

en: Sliced Info
ja: スライス情報

en: Slicing
ja: スライス中

en: Slicing Canceled
ja: スライスを取消しました

en: Slicing Mode
ja: スライシングモード

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
ja: スライシングパラメータ
    オブジェクト/パーツごとのパラメータを設定できます。

en: Slicing Plate %d
ja: プレート%dをスライス

en: Slicing Plate 1
ja: プレート1をスライス

en: Slicing complete
ja: スライス完了

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
ja: 積層の高さです。小さい値では仕上がりがと良くなりますが、造形時間が伸びます。

en: Slicing mesh
ja: メッシュをスライス中

en: Slope
ja: スロープ

en: Slow down for overhang
ja: オーバーハング減速

en: Slow printing down for better layer cooling
ja: 冷却のため減速

en: Small perimeters
ja: 短い外周

en: Small perimter threshold
ja: 小さな外周閾値

en: Smart fill
ja: 自動塗りつぶし

en: Smart fill angle
ja: 自動充填角度

en: Smart scarf seam application
ja: スマートスカーフシーム

en: Smooth
ja: スムーズ

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
ja: スムーズPEIプレート/高温プレート

en: Smooth coefficient
ja: スムーズ係数

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
ja: オブジェクト順で造形するでは、この機能を使用できません。

en: Smooth speed discontinuity area
ja: 不連続エリアで速度スムーズ化

en: Smoothing
ja: スムージング

en: Snap
ja: スナップ

en: Snap global parameters
ja: スナップ共通値

en: Softening temperature
ja: 軟化温度

en: Software has New version.
ja: アップデートが利用可能です

en: Soluble material
ja: 可溶性材料

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
ja: 可溶性材料は、サポート又はサポート接触面の造形によく使われます

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
ja: ノズルが長い距離で移動する時に、リトラクションの量です。値が0の場合、リトラクションが無効になります。

en: Some connectors are overlapped
ja: コネクタが重なっています

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
ja: いくつかの既存プリセットは作成に失敗しました。:

en: Some presets are modified.
ja: プリセットが変更されました。

en: Some values have been replaced. Please check them:
ja: 変更された値があります、ご確認ください：

en: Space
ja: スペース

en: Spacing
ja: 間隔

en: Spacing between support lines
ja: サポートの線の間隔です

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
ja: 底部接触面を造形時に線の距離です。0はソリッド接触面です。

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
ja: 接触面を造形時に線の距離です。0はソリッド接触面です。

en: Sparse infill
ja: スパース インフィル

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
ja: スパース インフィルの面積がこの値以下の場合、ソリッド インフィルに変換されます

en: Sparse infill density
ja: 充填密度

en: Sparse infill pattern
ja: 充填パターン

en: Special mode
ja: 特別モード

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
ja: Specify the URL of your device user interface if it's not the same as print_host

en: Speed
ja: 速度

en: Speed (mm/s)
ja: 速度 (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means the same speed as retraction
ja: Speed for reloading filament into extruder: 0 means the same speed as retraction

en: Speed limitation
ja: 速度制限

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which are defined by no cooling layers
ja: Speed of auxiliary part cooling fan. The auxiliary fan will run at this speed during printing, except for the first several layers, which are defined by no cooling layers

en: Speed of bridge and completely overhang wall
ja: ブリッジを造形する時に速度です。

en: Speed of exhuast fan after printing completes
ja: 造形完了誤の排気ファンの速度

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
ja: ギャップを充填時の速度です。ギャップの幅が不規則なので、遅くするのが推奨です。

en: Speed of initial layer except the solid infill part
ja: 1層目を造形時に、ソリッド インフィル以外の部分の造形速度です。

en: Speed of inner wall
ja: 内壁の造形速度です。

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
ja: ソリッド インフィルの造形速度です。

en: Speed of internal sparse infill
ja: スパース インフィルの造形速度です。

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
ja: 外壁の造形速度です。普段は内壁より遅い速度を指定し、仕上がりが良くなります。

en: Speed of retractions
ja: リトラクションの速度です。

en: Speed of solid infill part of initial layer
ja: 1層目のソリッド インフィルの造形速度です。

en: Speed of support
ja: サポートの造形速度です。

en: Speed of support interface
ja: サポート接触面の造形速度です。

en: Speed of top surface infill which is solid
ja: トップ面のインフィルの造形速度です。

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
ja: 移動完了時の速度です。

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」で造形速度アップ！

en: Speed:
ja: 速度

en: Speed:
ja: 速度

en: Sphere
ja: 球体

en: Spiral
ja: スパイラル

en: Spiral vase
ja: スパイラル

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
ja: スパイラルモードでは、輪郭面を一筆書きで造形します。Z方向の移動に段差がないので、シームはありません。

en: Split
ja: 分割

en: Split the selected object
ja: 選択したオブジェクトを分割

en: Split the selected object into multiple objects
ja: 選択したオブジェクトを複数のオブジェクトに分割

en: Split the selected object into multiple parts
ja: 選択したオブジェクトを複数のパーツに分割

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
ja: オブジェクト/パーツに分割
    一つのオブジェクトを複数のオブジェクト/パーツに分割して色を簡単につけましょう。

en: Split to objects
ja: オブジェクトに分割

en: Split to parts
ja: パーツに分割

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
ja: 複数のプレートに分割
    一つのモデルを分割し、複数のプレートで造形することもできます。

en: Sport
ja: スポーツ

en: Square
ja: 正方形

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
ja: オブジェクトを積み重ね
    複数のオブジェクトを積み重ねて造形できます。

en: Stack overflow
ja: Stack Overflow

en: Stainless Steel
ja: ステンレススチール

en: Stainless steel
ja: ステンレススチール

en: Standard
ja: 標準

en: Start Calibration
ja: キャリブレーションを開始

en: Start G-code
ja: スタートG-code

en: Start G-code when start the printing of this filament
ja: このフィラメントを使用開始時のG-code

en: Start G-code when start the whole printing
ja: 造形開始時のG-code

en: Start PA:
ja: 開始PA:

en: Start Test Multi-Thread
ja: テスト開始 マルチスレッド

en: Start Test Single-Thread
ja: テスト開始 シングルスレッド

en: Start a new project
ja: 新しいプロジェクトで始める

en: Start a new window
ja: 新規ウインドウ

en: Start calibration
ja: 開始

en: Start end points
ja: 終始点

en: Start retraction length:
ja: 開始リトラクション長:

en: Start speed:
ja: 開始スピード:

en: Start temp:
ja: 開始温度:

en: Start volumetric speed:
ja: 開始体積速度:

en: Status
ja: デバイス状態

en: Step
ja: 手順

en: Still load
ja: ロード

en: Still unload
ja: アンロード

en: Stop
ja: 中止

en: Stop Printing
ja: 造形中止

en: Stop them and continue anyway?
ja: これらを止めて、続行しますか？

en: Strength
ja: 強度

en: Studio Version:
ja: Studioバージョン:

en: Studio will remember build plate selected last time for certain printer model.
ja: プリンター毎に最後に使用したビルドプレートを記憶します。

en: Studio would re-calculate your flushing volumes everytime the filaments color changed or filaments changed. You could disable the auto-calculate in Bambu Studio > Preferences
ja: フィラメントやフィラメント色を変更する度にフラッシュ量を自動計算します。設定の自動計算の項目で無効化もできます。

en: Style
ja: スタイル

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in Bambu Studio. Read more in the documentation.
ja: パーツをサブストラクト
    マイナスパーツでモデルからメッシュを引くことができます。

en: Subtract from
ja: 切り取り対象

en: Subtract with
ja: 切り取りツール

en: Success to get history result
ja: 結果履歴取得に成功

en: Successfully executed post-processing script
ja: 後処理スクリプトの実行に成功しました。

en: Successfully sent. Close current page in %s s
ja: 送信しました。このページは%s秒後に閉じます。

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
ja: 送信しました、%s秒後デバイスページへ移動します

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
ja: 送信成功。 %s秒後に次ページに自動遷移します。

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
ja: アンマウント成功。コンピューターからデバイス %s(%s)を安全に取り出しできます

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
ja: 推奨フラッシュ量範囲 [%d, %d]

en: Support
ja: サポート

en: Support Blocker
ja: サポート除去器

en: Support Cubic
ja: キュービックサポート

en: Support Enforcer
ja: サポート増強器

en: Support Generated
ja: 生成されたサポート

en: Support beta version update.
ja: ベータ版の更新を含む

en: Support control chamber temperature
ja: Support controlling chamber temperature

en: Support critical regions only
ja: 必須領域のみ

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
ja: サポート増強器を有効しましたが、サポート自体は有効されていません。有効にしてください。

en: Support filament
ja: サポート用フィラメント

en: Support interface
ja: サポート接触面

en: Support material
ja: サポート材料

en: Support material is commonly used to print support and support interface
ja: サポート素材は、サポート又はサポート接触面の造形によく使われます。

en: Support painting
ja: サポートペイント

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
ja: サポートペイント
    サポートは塗り絵のように生成することができます。

en: Support transition
ja: サポート変換層

en: Support wall loops
ja: サポート壁面層数

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
ja: オーバーハングの角度がこの閾値以下になる場合、サポートを生成します

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
ja: サポート/色塗り: 半径のサイズ

en: Support/Color Painting: adjust section position
ja: サポート/色塗り: 断面の位置

en: Support/object xy distance
ja: 水平間隔

en: Support/raft base
ja: サポート/ラフト ベース

en: Support/raft interface
ja: サポート/ラフト 接触面

en: Supported range: 180°C - 350°C
ja: 対象範囲: 180°C - 350°C

en: Supports Painting
ja: サポートペイント

en: Supports silent mode
ja: サイレントモード

en: Surface
ja: 表面に沿う

en: Swap Y/Z axes
ja: Y/Z 軸を交換

en: Switch cloud environment, Please login again!
ja: クラウド環境を切り替えました、再度サインインしてください。

en: Switch to normal mode
ja: 通常モードに切り替え

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
ja: オブジェクトごとの設定モードに切り替え、モディファイア設定を編集できます

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
ja: オブジェクト設定で、各オブジェクトの造形設定を指定できます。

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automatically
    No  - reset density to default non 100% value automatically
ja: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern
    No  - reset density to default non 100% value

en: Switch to silent mode
ja: サイレントモードに切り替える

en: Switch to timelapse files.
ja: タイムラプスに切替え

en: Switch to video files.
ja: ビデオファイルに切替え

en: Switching application language
ja: アプリケーション言語の切り替え

en: Switching application language while some presets are modified.
ja: アプリケーション言語を切り替える時に、プリセットの変更があります

en: Switching the language requires application restart.
ja: 言語を切り替えるには、再起動が必要です。

en: Sync filaments with AMS
ja: AMSと同期

en: Sync settings
ja: 同期設定

en: Sync user presets
ja: ユーザープリセットの同期

en: Synchronization
ja: 同期

en: Synchronize filament list from AMS
ja: AMSと素材を同期

en: Synchronizing device information
ja: デバイス情報を同期

en: Synchronizing device information time out
ja: デバイス情報同期はタイムアウトしました

en: System Version:
ja: Systemバージョン:

en: System presets
ja: システム プリセット

en: TPU is not supported by AMS.
ja: TPUはAMSに非対応です。

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
ja: TPU is not supported by Flow Dynamics Auto-Calibration.

en: Task canceled
ja: タスクを取消しました

en: Task canceled.
ja: タスクは中止されました。

en: Temp step:
ja: 温度ステップ:

en: Temperature
ja: 温度

en: Temperature (°C)
ja: 温度 (°C)

en: Temperature Calibration
ja: 温度キャリブレーション

en: Temperature calibration
ja: 温度キャリブレーション

en: Temperature variation
ja: 軟化温度

en: Temperature:
ja: 温度

en: Template Custom G-code
ja: カスタムG-code雛形

en: Test
ja: テスト

en: Test storage
ja: ストレージテスト

en: Text Gap
ja: 文字間隔

en: Text shape
ja: 文字形状

en: Texture
ja: テクスチャ

en: Textured PEI Plate
ja: テクスチャードPEIプレート

en: Thank you for purchasing a Bambu Lab device.Before using your Bambu Lab device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.
ja: Thank you for purchasing a Bambu Lab device. Before using your Bambu Lab device, please read the terms and conditions. By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policy and Terms of Use (collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
ja: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it?
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whth Bambu Studio and export a new .gcode.3mf file.
ja: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it with BambuStudio and export a new .gcode.3mf file.

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
ja: The 3mf has following modified G-code in filament or printer presets:

en: The 3mf is generated by old Bambu Studio, load geometry data only.
ja: 3mfは古いバージョンのBambu Studioで作成されています、ジオメトリーデータのみ読込みます。

en: The 3mf is not from Bambu Lab, load geometry data only.
ja: この3mfファイルと互換性がありません、ジオメトリーデータのみ読込みます。

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
ja: BambuLab純正フィラメントを入れると、フィラメント情報を自動的に読込みます（20秒ほどかかります）

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
ja: 起動時、フィラメント情報を自動的に読込みます（60秒ほどかかります）　注意：読込み時に、スプールが回転します。

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
ja: フィラメント情報を自動更新しません、前回の情報を引き続き使用します。

en: The Bambu Studio needs an upgrade
ja: Bambu Studio をアップデートする必要があります

en: The Bambu Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from Bambu Lab website.
ja: Bambu Studioのバージョンが古くクラウドサービスを利用するできません。Bambu Labウェブサイトから最新版をダウンロードしてください。

en: The Config can not be loaded.
ja: 構成を読込めませんでした

en: The Filament name %s you created already exists. 
    If you continue creating, the preset created will be displayed with its full name. Do you want to continue?
ja: 指定したフィラメント名「%s」はすでに存在します。 
    続行すると作成したフィラメントはフルネームで表示されます。よろしいですか？

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
ja: SLAアーカイブにプリセットが含まれていません。あらかじめSLAプリンタプリセットを有効化してください。

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
ja: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Disable it in order to enable Firmware Retraction?

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
ja: 実フラッシュ量 = マルチプライヤー × フラッシュ量

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
ja: アイロン時の押出量です。通常流量の比率で決まります。

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
ja: OpenGLのバージョンは2.0以下の為アプリケーションを実行できません

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
ja: キャリブレーションではデバイスの状態を検知し、使用により生じた偏差を最小化します。デバイスが最適なパフォーマンスを出せる状態を維持します。

en: The color has been selected, you can choose OK 
     to continue or manually adjust it.
ja: 色が選択されました。OKを押して続行するか、手動で調整できます。

en: The configuration is up to date.
ja: 構成データが最新です

en: The configuration may be generated by a newer version of BambuStudio.
ja: 構成データは、これより新しいBambu Studioで作成された可能性があります

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
ja: 構成パッケージは現在のバージョンと互換性ありません。
    %sで構成パッケージを更新しアプリケーションを再起動します

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
ja: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃. In order to avoid extruder clogging, low temperature filament (PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
ja: このプリンタの現在のファームウェアバージョンではキャリブレーションをサポートしていません。
    ファームウェアを更新してください。

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
ja: The current heatbed temperature is relatively high. The nozzle may clog when printing this filament in a closed environment. Please open the front door and/or remove the upper glass.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
ja: 現在のプロジェクトには未保存の変更があります。続行する前に保存しますか?

en: The current project has unsaved changes, save it before continuing?
ja: The current project has unsaved changes; would you like to save before continuing?

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
ja: 造形と移動時のデフォルト加速度です。

en: The distance between the lines of ironing
ja: アイロン時の線間隔です。

en: The failed test result has been dropped.
ja: 失敗したテスト結果は削除されました。

en: The filament must be selected.
ja: フィラメントを選択してください。

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
ja: The file %s already exists.
    Do you want to replace it?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
ja: %sを送信しました、プリンターにて確認できます

en: The file does not contain any geometry data.
ja: このファイルにはジオメトリデータが含まれていません。

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
ja: ファームウェアのバージョンに異常があります。印刷する前に修復と更新が必要です。今すぐ更新しますか？

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
ja: オブジェクトに対して設定された流量比。意味は流量比と同様。

en: The following presets inherits this preset. | The following preset inherits this preset.
ja[0]: 以下のプリセットがこのプリセットを継承しています。

en: The height of nozzle tip.
ja: ノズル先端の高さ

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
ja: SLAアーカイブにプリセットが含まれていません。代わりに現在のSLAプリセットを使用します。

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
ja: 入力値範囲は %1% ～ %2%

en: The input value size must be 3.
ja: 入力値のサイズは3でなければなりません。

en: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when enable adaptive layer height
ja: The largest printable layer height for extruder. Used to limit the maximum layer height when using adaptive layer height

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
ja: 拭き上げ前のリトラクション量です、通常のリトラクション量の比率で指定します。

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
ja: タグが検出されない場合、造形を停止する場合があります。

en: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when enable adaptive layer height
ja: The lowest printable layer height for extruder. Used to limit the minimum layer height when using adaptive layer height

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
ja: フィラメントは温度により体積が変わります。この設定で押出流量を比例的に調整します。 0.95 ～ 1.05の間で設定していください。

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
ja: フィラメントはこの温度で軟化します。ベッド温度がこれよりも高い場合、詰まりを避けるため、フロントドアや上面ガラスを開放することが強く推奨されます。

en: The material type of filament
ja: フィラメント素材タイプ

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
ja: ノズル材料：これにより、ノズルの耐摩耗性と使用できるフィラメントが決まります。

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
ja: 冷却のために速度を落とした時の最低造形速度。

en: The model has too many empty layers.
ja: このモデルには空層があります。

en: The model is not fond, place reselect vendor.
ja: モデルが見つかりません。メーカーを選択し直してください。

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
ja: マルチプライヤーの有効範囲は [%.2f, %.2f] です。

en: The name "%1%" already exists.
ja: "%1%"が既に存在しています

en: The name cannot be empty.
ja: 名前は空欄にできません。

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
ja: プリセット名と同じの為、設定できません。

en: The name cannot be the same as the system preset name.
ja: システムプリセットと同じ名前は使用できません。

en: The name cannot exceed 40 characters.
ja: 名前は40文字以内にする必要があります。

en: The name is not allowed to be empty.
ja: 「名前」が空です

en: The name is not allowed to end with space character.
ja: 名前の最後にスペースを入れないでください

en: The name is not allowed to start with space character.
ja: 名前の先頭にスペースを入れないでください

en: The name is the same as another existing preset name
ja: 既存プリセットと同じ名前です。

en: The name length exceeds the limit.
ja: 名称の長さが制限を超えています。

en: The name may show garbage characters!
ja: 文字化けがあるようです、ご確認ください

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
ja: ノズル径がプリンター設定から同期されました。

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
ja: The nozzle diameter was not found; please reselect.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
ja: ノズル硬度はフィラメントの要求硬度より低いです。高硬度ノズルに交換してください。

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
ja: ノズル温度と最大体積速度です。

en: The number of other layers print sequence
ja: 次層以降造形シークエンス数

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
ja: トップ面の厚さです、トップ面層数で決まった厚みがこの値より小さい場合、層数を増やします。この値が0にする場合、この設定が無効となり、設定した層数で造形します。

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
ja: クラウドに保持できるユーザプリセットの数を超過しました。以後作成したプリセットはローカルでのみ使用できます。

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
ja: 壁の層数

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
ja: ファイル %s 中のオブジェクトが小さいすぎます、ファイルの単位をご確認ください。
    mm単位に変換しますか？

en: The peroid of backup in seconds.
ja: バックアップを繰り返す秒数

en: The player is not loaded, please click "play" button to retry.
ja: The player is not loaded; please click the "play" button to retry.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
ja: オブジェクト順で造形する場合、プライムタワーを利用できません

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
ja: [アダプティブ積層ピッチ]を使用する時に、プライムタワーを利用できません

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じ積層ピッチを持つ必要があります

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
ja: プライムタワーを使用するにはサポートとのギャップを積層ピッチの整数倍である必要があります

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じラフト層数を使う必要があります

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じ積層ピッチを使う必要があります

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
ja: プライムタワーを使用するには、全てのオブジェクトが同じ積層ピッチを使う必要があります

en: The prime tower requires that support has the same layer height as object.
ja: The prime tower requires that supports have the same layer height as objects.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
ja: 造形ファイルがサイズ制限(1GB)を超えました。モデルを単純化し再度スライスしてください。

en: The printer does not currently support auto refill.
ja: プリンターは現在自動リフィルをサポートしていません。

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
ja: このプリンターはAMSスロットマッピングをサポートしません

en: The printer is busy on other print job
ja: プリンターはビジーです。

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
ja: プリンターが指令を実行中です。実行終了してから造形を再開してください。

en: The printer is required to be in the same LAN as Bambu Studio.
ja: このプリンターを使用するには、Bambu Studioを同一のLANで使用してください。

en: The printer preset is not fond, place reselect.
ja: The printer preset was not found; please reselect.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
ja: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserved.
    	Cancel: Do not create a preset; return to the creation interface.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
ja: G-Code生成に指定された機種は、現在の機種と異なります。スライスには同一機種を指定することが推奨されます。

en: The printer will automatically read the calibration results.
ja: プリンターはキャリブレーション結果を自動手読み取ります。

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
ja: 積層造形時間がこの値より短い時に、より良い冷却を図るため速度を落とします。

en: The project is no longer available.
ja: プロジェクトは使用できなくなりました。

en: The scarf extends to the entire length of the wall.
ja: スカーフは壁全体の長さにわたって延びます。

en: The selected file
ja: 選択したファイル

en: The selected file contains no geometry.
ja: 選択したファイルにはジオメトリデータが入っていません

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
ja: 選択したファイルには、繋がっていない部分があります為使用できません

en: The selected object couldn't be split.
ja: 選択したオブジェクトを分割できませんでした。

en: The selected preset: %s is not found.
ja: 選択されたプリセット: %s が見つかりません。

en: The selected printer (%s) is incompatible with the print file configuration (%s). Please adjust the printer preset in the prepare page or choose a compatible printer on this page.
ja: 選択したプリンター(%s)はスライサー内で指定されたプリンタープロファイル(%s)と互換性がありません。準備ページでプリンターのプリセットを調整するか、このページで互換性のあるプリンターを選択してください。

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
ja: 選択されているプリンターは、指定したプリンタープリセットと互換性がありません。

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
ja: 造形ファイルのサイズが大きすぎます。サイズを調整してやり直してください。

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
ja: 複数の素材の場合、スパイラルモードを使用できません

en: The start position to print each part of outer wall
ja: 各パーツに対して、外壁を造形時の開始位置です。

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
ja: The supplied file couldn't be read because it's empty.

en: The target object contains only one part and can not be split.
ja: 指定オブジェクト内には単一パーツしか存在せず、分割できません。

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
ja: オブジェクトの最後のパーツはタイプを変更できません。

en: The uploads are still ongoing
ja: アップロード中

en: The vendor can not be a number. Please re-enter.
ja: 数字のみの販売者名は使用できません。

en: The volume of material to prime extruder on tower.
ja: フィラメントのフラッシュ量です。

en: The volume of the object is zero
ja: オブジェクトの体積が0です

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
ja: ジッターの幅：外壁の線幅より小さくするのをお勧めします。

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
ja: ワイプ速度は、この設定で指定された速度設定によって決まります。値がパーセンテージで表されている場合（例：80%）、それは上記の移動速度設定に基づいて計算されます。このパラメータのデフォルト値は80%です。

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
ja: The wiping tower can be used to clean up residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle in order to avoid appearance defects when printing objects.

en: The z gap between the bottom support interface and object
ja: サポート底面とオブジェクトのZ方向間隔

en: The z gap between the top support interface and object
ja: サポート接触面とオブジェクトのZ方向の間隔

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
ja: 適用できるフィラメントがありません、同期を行えません

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
ja: 不明なフィラメントがあります、造形に必要かどうかご確認ください。引き続き造形する場合は、「確認」を押してください。

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset. Please update Bambu Studio or restart Bambu Studio to check if there is an update to system presets.
ja: 汎用プリセットにマップされた不明／非互換のフィラメントがあります。Bambu Studioを更新するか、システムプリセットの更新がないか確認するためBambu Studioを再起動してください。

en: There are warnings after slicing models:
ja: スライスの警告:

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to override the historical result?
ja: 同じ名前の以前のキャリブレーション履歴が存在します。: %s名前の重複はできません。以前の結果を上書きしてよろしいですか？

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
ja: このソフトウェアはコミュニティから沢山の貢献をいただいております。全ての貢献者を表示できませんが、ソースコードのコメントにも確認できます。

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
ja: 販売者またはシリアル欄にエスケープ文字が含まれているのを削除してください。

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
ja: プリンターと接続できませんでした。もう一度試してください。

en: Thick bridges
ja: 厚いブリッジ

en: Thickness
ja: 太さ

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
ja: 積層が変わる直前に実行するG-codeです。

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
ja: このG-codeは造形を一時停止用です。ユーザがこれをG-codeに入れて造形を一時停止できます。

en: This G-code will be used as a custom code
ja: このG-codeがカスタム用です。

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.
ja: This action will break a cut correspondence.
    After that, model consistency can't be guaranteed.
    
    To manipulate solid parts or negative volumes you have to invalidate cut information first.

en: This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current layer height.
ja: ミリメートルまたは現在のレイヤー高に対するパーセンテージで指定します。

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
ja: モデルの外側および/または内側へのブリム生成を制御します。オートに設定すると、ブリムの幅が自動的に分析・計算されます。

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
ja: トップソリッドインフィルの押し出し量を調節します。スムーズな表面処理のために僅かに減らすことができます。

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
ja: Z位置が一致していない複数のオブジェクトを解析しました。
    マルチパーツとして読込みますか？

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
ja: フィラメントを切り替える直後に実行するG-codeです。

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
ja: 積層が変わる直後に実行するG-codeです。

en: This is neither a commonly used filament, nor one of Bambu filaments, and it varies a lot from brand to brand. So, it's highly recommended to ask its vendor for suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performances.
ja: This is neither a commonly used filament, nor a Bambu filament, and it varies a lot from brand to brand, so it's highly recommended to ask the vendor for a suitable profile before printing and adjust some parameters according to its performance.

en: This is the newest version.
ja: 最新バージョンです。

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
ja: 底面に使用するソリッド層数です。この値が底面の厚みより小さい場合、層数を増やして厚みに合わせます。

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
ja: トップ面に使用するソリッド層数です。この値がトップ面の厚みより小さい場合、層数を増やして厚みに合わせます。

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
ja: オーバーハングを造形時の速度です。オーバーハングの角度が線幅に対する割合で表示します。0は減速無しで壁面の速度が使用されます。

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle.
ja: この機種はノズル毎に%d件の結果履歴しか保存できません。

en: This machine type can only hold %d history results per nozzle. This result will not be saved.
ja: この機種はノズル毎に%d件の結果履歴しか保存できません。この結果は保存されません。

en: This machine type can only hold 16 history results per nozzle. You can delete the existing historical results and then start calibration. Or you can continue the calibration, but you cannot create new calibration historical results. 
    Do you still want to continue the calibration?
ja: この機種はノズルごとに最大16件の履歴結果しか保持できません。既存の履歴結果を削除してからキャリブレーションを開始することができます。またはキャリブレーションを続行できますが、新しいキャリブレーション履歴結果を保存することはできません。それでもキャリブレーションを続行しますか？

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ja: このオブジェクトは廃料で造形されます。時間とフィラメントの節約として有効的ですが、色の指定ができなくなります。プライムタワーが有効になる場合、この設定が無効になります。

en: This only takes effect during printing
ja: 造形時の設定

en: This option sets the threshold angle for applying a conditional scarf joint seam.
    If the seam angle within the perimeter loop exceeds this value (indicating the absence of sharp corners), a scarf joint seam will be used. The default value is 155°.
ja: このオプションは条件付きスカーフジョイントシームを適用する閾値角度を指定します。
    周囲ループ内のシーム角度がこの値を超える場合（鋭角コーナーがないことを示す）、スカーフジョイントシームが使用されます。デフォルト値は155°です。

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
ja: ソリッド インフィル領域に狭い部分があるか検出します。その設定を有効にする場合、狭い領域は同心パターンを使用し、それ以外の領域は、直線パターンを使用します。

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
ja: 現在のプレートがロックされたため自動レイアウトできません

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
ja: プレートがロックされています。
    自動向き調整ができません。

en: This printer does not support printing all plates
ja: プリンターが全てのプレートを造形することができません

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
ja: 小さな外周の長さをセットします。デフォルト閾値は0mm

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
ja: サポートタイプがツリーの時、隣接するノードの距離です。

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
ja: サポートノードの初期直径です。

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
ja: ツリータイプのサポートを造形する時の最大オーバーハング最大角度です。この値が大きくなると、枝部分が繋がりやすくなります。

en: This setting is only used for model size tuning with small value in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and is difficult be assembled.
    For large size tuning, please use model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.
ja: This setting is only used for model size tuning with small values in some cases.
    For example, when the model size has slight errors and assembly is difficult.
    For large size tuning, please use the model scaling function.
    
    The value will be reset to 0.

en: This setting specifies the count of support walls in the range of [0,2]. 0 means auto.
ja: サポートの壁面（ウォール）層数を0から2の範囲で指定します。0は自動。

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
ja: この設定は、単位時間で押出できるフィラメントの体積を示します。造形速度はこのパラメータにも制限されています。0に設定できません。

en: This setting will affect the speed of perimeters having radius <= small perimeter threshold(usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated onthe outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
ja: この設定は「小さな外周閾値」より小さな直径の外周分（通常は穴）のスピードに影響します。 パーセンテージで指定した場合（例：80%）、外壁造形速度を基準とします。0は自動を意味します。

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
ja: このソフトウェアは、著作権およびその他の所有権がそれぞれの所有者に属するオープンソースコンポーネントを使用しています。

en: Threshold angle
ja: 閾値角度

en: Tile Window to Left of Screen
ja: ウインドウを画面左側にタイル表示

en: Tile Window to Right of Screen
ja: ウインドウを画面右側にタイル表示

en: Time
ja: 時間

en: Time Estimation
ja: 予測時間

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
ja: フィラメントを入れ替える時に、フィラメントをロードする時間です、統計目的に使用されています。

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
ja: フィラメントを入れ替える時に、フィラメントをアンロードする時間です、統計目的に使用されています。

en: Timelapse
ja: タイムラプス

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
ja: タイムラプス
    カメラの活用は、モニタリングだけでなく、自慢のタイムラプスビデオも生成できます。

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
ja: プリント順が"オブジェクト順"に設定されているため、タイムラプスはサポートされません。

en: Tips
ja: ヒント

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = Bambu, Family = Basic, Matte)
ja: キャリブレーションするフィラメントのポイント: 
    - ベッド温度が共通のフィラメント
    - 異なるフィラメントブランドやファミリー (ブランド = Bambu, ファミリー = Basic, Matte等)

en: Tips:
ja: ヒント

en: Title
ja: タイトル

en: To
ja: →

en: To Volumetric Speed
ja: 終了体積速度

en: To k Value
ja: 終了k値

en: To objects
ja: オブジェクトに

en: To parts
ja: パーツに

en: Toggle Wireframe
ja: ワイヤフレームの表示/非表示

en: Toggle non-manifold edges
ja: 非多様体エッジの切り替え

en: Tolerance
ja: 許容値

en: Too large elephant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
ja: Too large an elephant foot compensation is a problem.
    For very serious elephant foot effects, please check other settings.
    For example, bed temperature may be too high.
    
    The value will be reset to 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
ja: 積層ピッチが大きすぎます、0.2にリセットされました

en: Too large line width
ja: 線幅が広すぎます

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
ja: アイロン余白が小さすぎます。0.1にリセットされました

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
ja: 積層ピッチが小さすぎます、0.2にリセットされました

en: Too small line width
ja: 線幅が小さすぎます

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
ja: 値が小さすぎます、0.5に戻します

en: Tool
ja: ツール

en: Tool Move
ja: ツール 移動

en: Tool type
ja: ツールタイプ

en: Tool-Lay on Face
ja: ツール 底面選択

en: Tool-Move
ja: ツール-移動

en: Tool-Rotate
ja: ツール-回転

en: Tool-Scale
ja: ツール-拡大縮小

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Top
ja: トップ

en: Top View
ja: トップ

en: Top Z distance
ja: トップ面とのZ間隔

en: Top area threshold
ja: トップエリア閾値

en: Top interface layers
ja: トップ接触面の層数

en: Top interface spacing
ja: トップ接触面間隔

en: Top shell layers
ja: トップ面層数

en: Top shell thickness
ja: トップ面厚さ

en: Top solid layers
ja: トップソリッド層

en: Top surface
ja: トップ面

en: Top surface flow ratio
ja: トップ層のフロー比率

en: Top surface pattern
ja: トップ面パターン

en: Top surfaces
ja: 全てのトップ面

en: Top/bottom shells
ja: トップ面/底面

en: Topmost surface
ja: 最上部のみ

en: Torus
ja: トーラス

en: Total
ja: 合計

en: Total Estimation
ja: 予測合計

en: Total Filament
ja: 総フィラメント

en: Total Volume:
ja: 消費量

en: Total cost
ja: 総コスト

en: Total time
ja: 総時間

en: Traditional
ja: 通常

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
ja: 選択したオプションをプリセット "%1%" にコピーしました。

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
ja: 選択したオプションをプリセットにコピーしました。

en: Translate
ja: 移動

en: Translation/Zoom
ja: 移動/ズーム

en: Travel
ja: 移動

en: Travel distance threshold
ja: 移動距離閾値

en: Travel speed
ja: 移動速度

en: Tree Hybrid
ja: ツリーハイブリッド

en: Tree Slim
ja: ツリースリム

en: Tree Strong
ja: ツリーストロング

en: Tri-hexagon
ja: 六角形

en: Triangle
ja: 三角形

en: Triangles
ja: 三角形

en: Triangles: %1%
ja: 三角形: %1% 個

en: Tutorial
ja: チュートリアル

en: Type
ja: タイプ

en: Type:
ja: タイプ

en: Unable to load shaders:
    %s
ja: シェーダを読み込めません:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
ja: 選択したパーツの合成処理が実行できません

en: Undef
ja: 未定義

en: Undefine
ja: 未定義

en: Undefined
ja: 未定義

en: Underflow
ja: アンダーフロー

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo integration failed.
ja: 統合の取り消しに失敗しました。

en: Undo integration was successful.
ja: 統合の取り消しが成功しました。

en: Union
ja: 結合

en: Units
ja: 単位

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Error.
ja: 不明なエラー

en: Unknown Failure
ja: 不明な失敗

en: Unknown error when export G-code.
ja: 不明なエラー: G-codeエクスポート

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
ja: Unknown file format: input file must have .3mf or .zip.amf extension.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
ja: Unknown file format: input file must have .stl, .obj, or .amf(.xml) extension.

en: Unload
ja: アンロード

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
ja: XY方向の除外領域

en: Unretract
ja: リトラクション回復

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

en: Unsupported OpenGL version
ja: 非対応のOpenGLバージョン

en: Untitled
ja: 名称未設定

en: Update
ja: 更新

en: Update failed.
ja: 更新が失敗しました。

en: Update firmware
ja: ファームウェアを更新

en: Update remaining capacity
ja: 残量を更新

en: Update successful.
ja: 更新は完了しました。

en: Updating
ja: 更新中

en: Updating failed
ja: 更新は失敗しました

en: Updating successful
ja: 更新は成功しました

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Models
ja: モデルをアップロード

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
ja: アップロードするファイル名末尾が"%s"ではありません。続行しますか？

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
ja: アップロードがタイムアウトしました。ネットワークを確認して再実行してください。

en: Upload to Printer Host with the following filename:
ja: 以下の名前でプリンターホストにアップロード:

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Uploading 3mf
ja: 3mfをアップロード中

en: Use Modified Value
ja: 変更値を使用

en: Use Modified Value of Filament Preset
ja: フィラメントプリセットの変更値を使用

en: Use Modified Value of Printer Preset
ja: プリンタープリセットの変更値を使用

en: Use Modified Value of Process Preset
ja: プロセスプリセットの変更値を使用

en: Use Orthogonal View
ja: 直交投影を使用

en: Use Perspective View
ja: パースペクティブを使用

en: Use firmware retraction
ja: ファームウェアリトラクションを使用

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
ja: スラッシュ ( / ) をディレクトリ区切りとして使用する。

en: Use only one wall on the first layer of model
ja: モデルの第1層ではウォールを1層のみとします。

en: Use relative E distances
ja: 相対E距離を使用

en: Use scarf joint for inner walls as well.
ja: 内壁にもスカーフジョイントを使用します。

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
ja: この設定でサポートのパターンを回転させます。

en: Used Filament (g)
ja: フィラメント使用量 (g)

en: Used Filament (m)
ja: フィラメント使用量 (m)

en: Used Filament (mm³)
ja: フィラメント使用量 (mm³)

en: Used Materials
ja: 素材使用量

en: Used filament
ja: フィラメント使用量

en: User
ja: ユーザ

en: User Experience
ja: ユーザー体験

en: User Preset
ja: ユーザープリセット

en: User can self-define the project file name when export
ja: エクスポート時ファイル名を設定できます

en: User logged out
ja: ユーザがサインアウトしました

en: User presets
ja: ユーザープリセット

en: User sync
ja: ユーザー同期

en: VFA test
ja: VFAテスト

en: Value %s is out of range, continue?
ja: %s の値が範囲外です、続行しますか？

en: Value is out of range.
ja: 値が範囲外です。

en: Value range
ja: 値の範囲

en: Value step
ja: 値ステップ

en: Variable layer height
ja: 可変積層ピッチ

en: Vendor
ja: 販売者

en: Vendor is not found, please reselect.
ja: Vendor is not found; please reselect.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
ja: 販売者を選択してください。

en: Vendor of filament. For show only
ja: フィラメントの販売者（メーカー）。表示のみ。

[ctx: Verb]
en: Scale all
ja: 全て拡縮

en: Verification failed.
ja: 認証失敗

en: Version
ja: バージョン

en: Version:
ja: バージョン

en: Vertex
ja: 頂点

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical slider - Move active thumb Down
ja: 垂直スライダー

en: Vertical slider - Move active thumb Up
ja: 垂直スライダー

en: Vibration compensation
ja: 振動補正

en: Video
ja: ビデオ

en: View
ja: 表示

en: View Liveview
ja: ライブビューを表示

en: View all object's settings
ja: 全てのオブジェクトの設定

en: View control settings
ja: 表示設定

en: View: keep horizontal
ja: ビュー: 水平維持

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
ja: バーチャルカメラツールが必要です。インストールしますか？

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
ja: バーチャルカメラの初期化が失敗しました！(%s)

en: Volume Operations
ja: 操作

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
ja: ノズル先端とフィラメントカッターの間の体積

en: Volume:
ja: ボリューム

en: Volume: %1% in³
ja: ボリューム: %1% in³

en: Volume: %1% mm³
ja: ボリューム: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
ja: 流量 (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
ja: 体積速度制限

en: WARNING:
ja: 警告:

en: WET
ja: ウェット

en: Wall distribution count
ja: 壁面分布カウント

en: Wall generator
ja: 壁面生成器

en: Wall loops
ja: 壁面層数

en: Wall transition length
ja: 壁面遷移長さ

en: Wall transitioning filter margin
ja: フィルタマージン

en: Wall transitioning threshold angle
ja: 角度閾値

en: Walls
ja: 壁面

en: Waring:The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.
ja: Warning: The count of newly added and 
     current extruders exceeds 16.

en: Warning
ja: 警告

en: Warning:
ja: 警告:

en: Warning: All triangle areas are too small,The current function is not working.
ja: 警告: 全てのの三角形エリアが小さすぎます。この機能は働いていません。

en: Warning: The brim type is not set to "painted",the brim ears will not take effect !
ja: 警告: ブリムタイプが「ペイント」に設定されていないため、効果を持ちません。

en: Warning:please select Plane's feature.
ja: Warning: please select Plane's feature.

en: Warning:please select Point's or Circle's feature.
ja: Warning: please select Point's or Circle's feature.

en: Warning:please select two different mesh.
ja: Warning: please select two different meshes.

en: We could create the filament presets for your following printer:
ja: 以下のプリンターにフィラメントプリセットを作成します:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
ja: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor.

en: We found the best flow ratio for you
ja: 最適な流量比を選択します

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
ja: 現在はフィラメント毎の自動キャリブレーションが実装されており、完全に自動化されています。

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
ja: プリセット名は「販売者 タイプ シリアル@選択したプリンター」にリネームされます。
    より多くのプリンターにプリセットを追加するには、プリンター選択に移動してください。

en: What data would be collected?
ja: どのようなデータを収集しますか？

en: What kind of gcode the printer is compatible with
ja: プリンターが対応するG-code

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
ja: フローダイナミクスキャリブレーションはどのような時に必要ですか？

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
ja: When spiral vase mode is enabled, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
ja: フィラメント情報を自動更新しません、手動で入力できます。

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
ja: When do you need to print with the printer door opened?
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature? There is more info about this in the Wiki.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
ja: ヘッド無しのタイムラプスビデオを録画する時に、「タイムラプスプライムタワー」を追加してください。プレートで右クリックして、「プリミティブを追加」→「タイムラプスプライムタワー」で追加できます。

en: When sparse infill density is low, the internal solid infill or internal bridge may have no archor at the end of line. This causes falling and bad quality when printing internal solid infill. When enable this feature, loop paths will be added to the sparse fill of the lower layers for specific thickness, so that better archor can be provided for internal bridge. 0 means disable this feature
ja: スパースインフィル密度が低い場合、内部のソリッドインフィルや内部ブリッジのラインの終端にアンカーがつかないことがあり、内部ソリッドインフィル造形時の落下や品質低下の原因になります。この機能を有効にすると、下の層のスパースフィルに指定された厚さでループパスを追加され、内部ブリッジにより良いアンカーが付与されます。値が0の場合、この機能が無効になります。

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
ja: 現在のフィラメントを使い切った場合、次の順序でフィラメントを使用し造形を続行します。

en: When to use Flow Rate Calibration
ja: 流量キャリブレーションはどのような時に必要ですか？

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
ja: 最大体積速度キャリブレーションはどのような時に必要ですか？

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
ja: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated, and the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel moves. Using spiral line to lift z can prevent stringing
ja: Whenever there is a retraction, the nozzle is lifted a little to create clearance between the nozzle and the print. This prevents the nozzle from hitting the print when traveling. Using a spiral line to lift z can prevent stringing.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
ja: どこでプリンターのIPアドレスとアクセスコードを確認できますか？

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
ja: サイレントモード有無

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
ja: While printing by object, the extruder may collide with a skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid collisions.

en: Width
ja: 幅

en: Width of prime tower
ja: プライムタワーの幅です。

en: Width:
ja: 幅

en: Window
ja: ウインドウ

en: Wipe
ja: 拭き上げ

en: Wipe Distance
ja: 拭き上げ距離

en: Wipe options
ja: 拭き上げ設定

en: Wipe speed
ja: ワイプ速度

en: Wipe while retracting
ja: リトラクション時に拭き上げ

en: With this option enabled, you can receive beta version updates.
ja: 有効にすると、ベータ版の更新を受信します。

en: With this option enabled, you can send a task to multiple devices at the same time and manage multiple devices.
ja: 有効にすると、複数デバイスの管理が可能になり、タスクを複数台に同時送信できるようになります。

en: World coordinates
ja: ワールド座標

en: Would you like to log in this printer with current account?
ja: 現在のアカウントでプリンターをサインインしますか？

en: Would you like to log out the printer?
ja: プリンターをサインアウトしますか？

en: X-Y contour compensation
ja: 輪郭補正 X-Y

en: X-Y hole compensation
ja: ホール補正 X-Y

en: XY separation between an object and its support
ja: オブジェクトとサポートのXY距離です。

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yes to All
ja: 全ては[はい]

en: You can keep the modified presets for the new project, discard or save changes as new presets.
ja: 変更したプリセットを新規プロジェクトで使用するために保持、破棄、または新規プリセットとして保存できます。

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
ja: 変更したプリセットをプロジェクト内に保存するか、破棄もできます

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
ja: マルチパートオブジェクトを含むSLAPプロジェクトをベッドにロードできません。

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
ja: フローダイナミクスキャリブレーション係数はマテリアル編集内で変更できます。

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
ja: You have completed printing the mall model, 
    but synchronizing rating information has failed.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
ja: You have entered a disallowed character in the printable area section on the first page. Please use only numbers.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
ja: プリンタまたはプリセットを選択していません。最低1つ選択してください。

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
ja: You have not selected the vendor and model or input the custom vendor and model.

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
ja: You have not yet selected the printer to replace the nozzle for; please choose a printer.

en: You need to select the material type and color first.
ja: 先にフィラメントタイプとカラーを選択する必要があります。

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
ja: You are trying to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that, model consistency can't be guaranteed.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
ja: Your comment result cannot be uploaded due to the following reasons:
    
      error code:

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
ja: このモデルを造形するにはサポートが必要です、サポートを有効にしてください

en: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with memorized nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.
ja: Your nozzle diameter in sliced file is not consistent with the saved nozzle. If you changed your nozzle lately, please go to Device > Printer Parts to change settings.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
ja: オブジェクトが大きすぎのようです、ベッドに合わせてスケールしますか？

en: Z Hop Type
ja: Z方向調整タイプ

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
ja: ラフトとオブジェクトのZ方向の間隔。可溶性材料を使用する場合この設定が無効です。

en: Z hop when retract
ja: リトラクト時にZ方向調整

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
ja: 継ぎ目位置
    継ぎ目の位置を描き、見えにくい場所に指定して仕上がりを向上させます。

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
ja: 1層目の高さが無効です、0.2mmにリセットされました

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom View
ja: ズーム

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
ja: 3Dビューでウインドウ中心ではなくマウスポインターの位置に向かってズームします。

en: Zoom of view
ja: ズーム

en: Zoom to mouse position
ja: マウス位置にズーム

en: above
ja: 以上

en: accel_to_decel
ja: 加減速

en: add file fail
ja: ファイル追加失敗

en: allocation failed
ja: メモリ割り当て失敗

en: archive too large
ja: アーカイブのサイスが大きすぎです

en: arrange current plate
ja: 現在のプレートをレイアウト

en: auto rotate current plate
ja: 現在のプレートを自動回転させる

en: buffer too small
ja: バッファーが小さすぎます

en: click here to see more info
ja: 詳しくはこちら

en: compression failed
ja: 圧縮失敗

en: connector is out of cut contour
ja: コネクタが切断面の外側にあります

en: connector is out of object
ja: コネクタがオブジェクトの外側にあります

en: connectors are out of cut contour
ja: 複数のコネクタが切断面の外側にあります

en: connectors is out of object
ja: 複数のコネクタがオブジェクトの外側にあります

en: create new preset failed.
ja: プリセットの新規作成に失敗しました。

en: current
ja: 現在

en: debug
ja: デバッグ

en: debug save button
ja: 保存

en: decompression failed
ja: 解凍が失敗しました

en: default
ja: デフォルト

en: delete all objects on current plate
ja: 現在のプレート上の全てのオブジェクトを削除

en: does not contain valid gcode.
ja: 有効なG-codeが含まれていません。

en: downloading project ...
ja: プロジェクトをダウンロード中

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
ja: 例. Basic, Matte, Silk, Marble

en: error
ja: エラー

en: every
ja: 毎

en: failed finding central directory
ja: フォルダが見つかりませんでした

en: fatal
ja: 重大的

en: filament position
ja: フィラメント位置

en: file close failed
ja: ファイルクローズ失敗

en: file create failed
ja: ファイル作成失敗

en: file not found
ja: ﾌｧｲﾙが行方不明

en: file open failed
ja: ファイルオープン失敗

en: file read failed
ja: ファイル読み込み失敗

en: file seek failed
ja: ファイルシーク失敗

en: file stat failed
ja: ファイル確認失敗

en: file too large
ja: ファイルが大きすぎます

en: file write failed
ja: ファイル書き込み失敗

en: finalize fail
ja: ファイナライズ失敗

en: flow ratio : %s
ja: 流量比: %s

en: from
ja: から

en: illegal characters:
ja: 無効な文字:

en: illegal suffix:
ja: 無効なサフィックス

en: in
ja: に

en: info
ja: 情報

en: initialize fail
ja: 初期化失敗

en: inner wall/outer wall/inner wall
ja: 内壁/外壁/内壁

en: inner/outer
ja: 内壁/外壁

en: internal error
ja: 内部エラー

en: invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: invalid header or corrupted
ja: 無効又は破損したなヘッダー

en: invalid parameter
ja: 無効なパラメータ

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
ja: キー1-9: オブジェクト/パーツのフィラメントを設定

en: layers
ja: 積層

en: loaded
ja: ロード済み

en: max
ja: 最大

en: min
ja: 最小

en: minute each batch.(It depends on how long it takes to complete the heating.)
ja: minute each batch. (It depends on how long it takes to complete heating.)

en: money/kg
ja: USD/kg

en: multiple cells copy is not supported
ja: 複数のセルのコピーには対応していません。

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
ja: スライス中には、プロジェクトを新規作成や開くことができません

en: non-manifold edges be caused by cut tool, do you want to fix it now?
ja: カットルールによってnon-manifoldなエッジ（穴や交差）が発生する可能性があります。修復しますか？

en: normal(auto)
ja: 通常 (自動)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
ja: 通常 (自動) と ツリー (自動) では自動でサポートを作成します。

en: normal(manual)
ja: 通常 (手動)

en: not a ZIP archive
ja: ZIP形式ではありません

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
ja: 一つのセルは、同じ列のセルにしかコピーできません

en: outer/inner
ja: 外壁/内壁

en: parameter name
ja: パラメータ名

en: prepare 3mf file...
ja: 3mfファイルを準備

en: printers at the same time.(It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)
ja: printers at the same time. (It depends on how many devices can undergo heating at the same time.)

en: resume
ja: 再開

en: return
ja: 戻る

en: right click
ja: 右クリック

en: save debug settings
ja: デバッグ設定を保存

en: select all objects on current plate
ja: 現在のプレート上のすべてのオブジェクトを選択

en: selected
ja: 点選択中

en: send completed
ja: 送信完了

en: step:
ja: ステップ:

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
ja: 構成パッケージは、このバージョンのBambu Studioに適用できません

en: the configuration package is incompatible with current application.
ja: 構成パッケージが現在のアプリケーションと互換性がありません

en: to
ja: →

en: too many files
ja: ファイル数が多すぎます。

en: trace
ja: トレース

en: travel
ja: 移動

en: tree(auto)
ja: ツリー (自動)

en: tree(manual)
ja: ツリー (手動)

en: undefined error
ja: 未定義エラー

en: unexpected decompressed size
ja: 解凍サイズに異常があります

en: uniform scale
ja: スケール

en: unloaded
ja: アンロードしました

en: unsupported central directory size
ja: サポートされていないフォルダサイズ

en: unsupported encryption
ja: 非対応の暗号化方式

en: unsupported feature
ja: 非対応機能

en: unsupported method
ja: 非対応方式

en: unsupported multidisk
ja: RAID への保存はサポートされていません。

en: up to
ja: 最大

en: upward compatible machine
ja: 互換性のあるデバイス

en: validation failed
ja: アカウントの認証に失敗しました

en: version %s update information :
ja: バージョン %s 更新内容

en: warning
ja: 警告

en: warnings
ja: 警告

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
ja: 新規モデル作成の前に閉じられます。続行しますか？

en: write callback failed
ja: 書込みコールバック失敗
